Schneider Electric finansal hedeflerini yükseltti

Rusya kaynaklı etkiye ve Çin’deki karantinaya rağmen 2022’nin ikinci çeyreğinde %10’un üzerinde organik büyüme ile 8,5 milyar euro gelir elde eden Schneider Electric, ilk yarıyıl grup gelirlerini de en az %10 organik büyüme ile 16,1 milyar euro’ya yükseltti.

Enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümü alanında dünya lideri olan Schneider Electric, 2022 yılının ilk yarıyılına ait finansal sonuçları açıkladı. Küresel faktörlere rağmen şirket; gelir, FVAÖK geliri, net kâr, işletme nakit akışı, serbest nakit akışı ve hisse başına kâr gibi kilit sayılarda 2021 yılının ilk yarıyılına göre önemli oranlarda büyüme kaydetti.

Enerji Yönetimi gelirlerinde %12 organik büyüme kaydedilirken, Endüstriyel Otomasyon gelirleri %6 organik büyüme dikkat çekti. İlk yarıyıl grup gelirleri %10’un üzerinde organik büyüme ile 16,1 milyar euro seviyesine yükseldi. Düzeltilmiş FAVÖK, %10 üzerinde organik büyüme ile 2,8 milyar euro oldu. Güçlü Düzeltilmiş FVAÖK marjı ise yüksek enflasyonist ortamda organik olarak -10bp düşüşle %17,3 olarak gerçekleşti.

İlk yarıyılda 1,5 ila 2 milyar euroluk elden çıkarma programının 1,1 milyar euroluk kümülatif gelirlik kısmı tamamlandı. 1,5 ila 2 milyar euroluk hisse geri alım programının kararlılıkla sürdürüleceği bildirildi.

 

İkinci çeyrek gelirlerinde %10’un üzerinde organik büyüme

Schneider Electric ilk yarıyıl finansal sonuçları arasında 2022 yılının ikinci çeyrek verileri de dikkat çekiyor. Organik büyüme ile %10,3’ün üzerinde artan ikinci çeyrek gelirleri, bildiren bazda ise %17,4 artışla 8,5 milyar euro olarak gerçekleşti.

Elektronik parçaların temini konusunda halen devam eden aksaklıklara rağmen, ikinci çeyrek gelirlerinin %59unu oluşturan ürünler, %10 organik büyüme sağladı. Endüstriyel Otomasyon’da tek haneli rakamlarda bir büyüme gerçekleşirken, Enerji Yönetimi’nde çift haneli büyüme sağlandı. Fiyatlamanın güçlü katkısının yanı sıra, Çin ve Rusyadaki spesifik koşulların etkisiyle hacimlerde de hafif genişleme gözlendi.

İkinci çeyrek gelirlerinin %24’ünü oluşturan Sistemler ise fiyat aksiyonlarının desteği ile Grubun iki iş kolunun her birinde kaydedilen çift haneli büyüme sayesinde 2Çeyrekte %12’nin üzerinde organik büyüme sağladı. Enerji Yönetimi, nihai pazarlar genelinde güçlü talep çekse de, elektronik bileşenlerin bulunabilirliğindeki sıkıntı büyümeyi kısıtladı.

Yazılım ve Dijital Servisler, 2Ç’de orta tek haneli büyüme kaydederken, Saha Servisleri, 2Ç’de çift haneli büyüme kaydederek ardı ardına güçlü iyileşme gösterdi. Grubun Sürdürülebilirlik İş Kolu, çeyrekte Kuzey Amerika liderliğinde güçlü çift haneli büyüme sağladı.

Grup, dijitalin benimsenmesini önceliklendirmeye ve takip etmeye devam ederken Yönetilen Varlıkların (AuM) büyümesi iyi bir ilerleme kaydederek 1Ç sonunda 6,2 milyondan önceki yıla göre +%35 artışla 2Ç sonu itibariyle 6,5 milyona çıktı. Grup, dijital dönüşüme hız kesmeden devam ediyor. 2Ç’de, dijital dönüşüm planlarında yer alan gelirlerin organik büyümesi (2021 Grup gelirlerinin yaklaşık %50sini temsil ediyor), özellikle de bağlanabilir ürünlerde +%18 organik büyüme önderliğinde Grup ortalamasının üzerinde oldu.