Vakıf katılım ve İZTO arasında işbirliği protokolü imzalandı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Vakıf Katılım Bankası arasında “Bankacılık İşlemleri Protokolü” imzalandı.

Vakıf Katılım Bankası, yerel potansiyeli harekete geçirme hedefi doğrultusunda İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında İzmir Ticaret Odası üyelerinin Vakıf Katılım’ın avantajlı ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmeleri, ihtiyaç duydukları finansmana çok daha rahat ulaşabilmeleri sağlanacak. Ayrıca üye işletmeler, Vakıf Katılım’ın nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi (GFT) uygulaması kullanımlarında da avantajlı oranlarından istifade edebilecek.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Vakıf Katılım Bankası arasında imzalanan “Bankacılık İşlemleri Protokolü”ne ilişkin basın toplantısı, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı & Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Çelik’in katılımıyla İZTO’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Son dönemde ekonomiye yönelik önlemler nedeniyle kredi maliyetlerinin yükseldiğini ve TL kredilerin cazip olmaktan çıktığını görüyoruz. Bundan yaklaşık 2 ay önce yüzde 20’ler seviyesinde olan TL kredilerin maliyeti, şu anda yüzde 35’lerin üzerine çıkmış, ihtiyaç kredisinde ise yüzde 40’lara yaklaşmış durumda. Politika faizi ile piyasa faizleri arasındaki makas giderek açılıyor.Bu durum, bankaların daha temkinli kredi vermesine ve üyelerimizin finansmana erişim zorluğuna sebep oluyor. Bu nedenle, kredi büyümesinde yavaşlama olduğunu ve bunun yılın ilerleyen dönemlerinde büyüme rakamlarına da yansıyacağını düşünüyoruz. Maliyetlerin artmasıyla birlikte firmaların orta ve uzun vadeli kullanım yerine kısa vadeli kullanıma yöneldiğini görüyoruz. BankalarınBDDK tarafından gelen düzenlemelerden sonra temkinli olmak adına vadeleri bir miktar azaltması da bu sonuca neden oldu. Ancak bu durumun mutlaka orta ve uzun vadede değiştirilmesi ve yatırıma bağlı uzun vadeli kredilerin hayata geçirilmesi için kredi faiz oranlarının aşağı doğru inmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda, işletmelerimizin yapacakları öncelikli yatırım alanları olan yeşil, dijital, kentsel dönüşüm konusunda alternatif finansman imkanları yaratılmasını ve yerel bazda illerde ekonomik üstünlükleri olan alanlarda sektörel kredi imkanlarının geliştirilmesini çok önemsediğimizi de belirtmek istiyorum” dedi.

Özgener: “Bu anlaşmaların yapılması çok değerli”

Yükselen enflasyon oranları ve kredi faiz oranlarının, imzaladıkları bankacılık işlemlerine dair anlaşmaların hayata geçirilmesini oldukça değerli kıldığını aktaran Özgener, “Çünkü yükselen kaynak maliyetleri ve kısalan vadeler nedeniyle bankalarımız kredi verirken oldukça hassas davranıyorlar” diye belirtti.

Protokol ile ilgili bilgi veren Özgener, şöyle konuştu: “Protokolde üyelerimize iç veya dış piyasaya yönelik mamul, ara mamul veya hammadde finansmanı amacı ile İşletme Kredisi, Türk Eximbank kaynaklı Krediler, Gayri Nakdi Krediler, Finansal Kiralama, ihracatın finansmanı amacıyla İhracat Taahhütlü Döviz Finansmanı gayri nakdi krediler, cari ve katılma hesapları, hazine ürünleri ve sigorta ürünleri gibi bankacılık ürün ve hizmetleri sunuluyor. Protokol üyelerimize özel şartlar da sunuyor. Teminat mektubu, akreditif, Eximbank teminat mektubu gibi, banka avalli poliçe ve kontr garanti teminat mektubu gibi ürünlerde üyelerimize liste fiyatı üzerinden yüzde 0,50 indirim yapılacağını da belirtmek isterim. Üyemiz firmaların ihracat bedelini Vakıf Katılım Bankasına getirmesi halinde Vakıf Katılım Bankası tarafından liste oranlarından yine indirim yapılacak. İhracat Taahhütlü İşletme Kredisi, Finansal kiralama, yatırım finansmanı, akreditif ve kabul kredi, teminat mektubu, POS, DBS, ihracat işlemleri gibi daha birçok üründe ve hizmette üyelerimize liste fiyatı üzerinden indirimler veya muafiyetler uygulanacak. Vakıf Katılım’ın, ticari faaliyetleri daha verimli kılan ve nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi uygulaması kullanımlarında avantajlı oranlarından faydalanabilecek.”

Çelik: “Kobilerin yanındayız”

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı & Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Çelik de, Vakıf Katılımın tabana yaygın çalışmayı seven, buna yönelik politikalarını belirleyen bir kurum olduğunu ve hedeflerinin kobiler olduğunu aktararak, “Ticaret odalarımızla protokoller bizim için bu tabana yaygınlığı gerçekleştirmek ve ticaret odalarımızın üyelerine ulaşmak için bizim için bir vesile. O nedenle ülkemizin sürdürülebilir büyümesi,  hem de gelir dağılımında bölgesel gelişmede daha iyi bir seviyeye gelebilmek için ticaret odalarımız ve sanayi odalarımızla yaptığımız protokolleri önemsiyoruz. Bugüne kadar birçok sanayi odamızla yaptığımız gibi KOSGEB’le, kalkınma ajansları ile anlaşmalar yapıyoruz. Onlara hem bizim finansal ürünlerimizi daha uygun imkânlarla sunmak hem de onlara ulaşmak noktasında gayretlerimiz var. Şu anda vakıf katılım olarak Türkiye genelinde 141 tane şubemiz var; bu yıl toplam 35 tane şube açacağız. Katılım bankaları içinde en güçlü ödenmiş sermayeye sahibiz; bankalar arasında da ilk 5’in içindeyiz. Güçlü bir öz kaynağımız var. Bunun beraberinde, her yıl bankacılık sektörü üzerinde hem de katılım banklarının üzerinde bir büyümeyi gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz kobi, kobilerin yanındayız.  Bu noktada da finansman imkanlarıyla ve bankacılık hizmetlerinde kolaylık sağlamak amacıyla bu protokolleri önemsiyoruz” diye konuştu.

Yoğunlaştıkları alanların, imalat, istihdam, inovasyon ve ihracat olduğunu aktaran Çelik, “Yatırımı olan, imalatı olan, ihracatı olan, yeni ürün hizmeti için çalışan kobiler de bizim hedef müşterilerimiz içerisinde yer alıyor. Biz de banka olarak tüm imkanlarımızı bu konuda seferber etmeye hazırız. Bu protokolün, İzmir’de kobilerimize daha büyük bir katkı sağlamak, finansmana erişimini kolaylaştırmak ve vakıf katılımın buradaki etkinliğini artırmak amacıyla önemli bir adım olacağını düşünüyorum” sözlerine yer verdi.