Smyrna Agorası’nda kültürel miras diriliyor

İzmir’in kültürel mirasının korunması ve bu alanda farkındalık yaratılması için çalışmalarını yürüten Kentimiz İzmir Derneği, Smyrna Agorası’nı odağına alan ‘Kültürel Miras Yaşıyor’ projesi kapsamında ‘Smyrna Agorası Deneyim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Merkezin ziyaretçileri, geliştirilen yenilikçi miras araçları sayesinde Smyrna Agorası’nın geçmişini yeniden keşfedebilecek.

Deneyim Merkezi, Smyrna Agorası ören yerinin sınırları içerisinde yer alan ve 19. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilen tescilli yapının yeniden işlevlendirilmesi sonucunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II” programı çerçevesinde oluşturuldu. Tescilli yapının güney kanadının ‘Smyrna Agorası Deneyim Merkezi’ olarak yeniden işlevlendirilmesi, Kentimiz İzmir Derneği, Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanlığı, İzmir Valiliği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Müze Müdürlüğü arasında gerçekleşen güç birliği sonucunda tamamlandı.

PROJENİN ÇIKTILARI

Yaklaşık 2,5 milyon TL yatırım ile 15 ay süren ve uluslararası ortaklarla gerçekleştirilen projede, çeşitli etkinliklerin yanı sıra proje sonrasında da hizmet vermeye devam edecek çok önemli çıktılar yer alıyor. Proje kapsamında her biri Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca dillerinde olmak üzere; Smyrna Agorası Sanal Gerçeklik (VR) Uygulaması, Mobil Uygulama (Oyun ve AR İçerikli), Kutu Oyunu ve Kazı Seti, Roma Dönemi Maketi, Belgesel, İnternet Sites, Dijital Panel, Hediyelik Eşyalar, Logo ve Kurumsal Kimlik Çalışması, İllüstratif Harita, Broşür, Kültürel Miras Eğitimleri, Fotoğraf Çekim Alanı, Motion Grafikler hazırlandı.

AÇILIŞ ETKİNLİĞİ

Projenin açılış etkinliği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Mihriban Yanık, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı uzmanları, Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, Efes Müze Müdürü Cengiz Topal ile kültürel miras alanında çalışan çeşitli kurumların temsilcileri ile gerçekleşti.

Açılış programında konuşan Kentimiz İzmir Derneği Genel Sekreteri Sedef Özer, “Dünya örneklerine baktığımızda, arkeolojik ve kültürel miras alanlarının tanıtımı, değerlerinin ve niteliklerinin ziyaretçilere iletilmesi için çok sayıda yenilikçi araç kullanıldığını görüyoruz. Biz de bu proje ile, Smyrna Agorası’nın ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığını, ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi deneyimini artırmaya yönelik birtakım araçlar geliştirdik.” dedi ve 2021 yılının Nisan ayında başlanılan projede Haziran 2022 itibariyle sona gelindiğini ekledi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, yaptığı açılış konuşmasında gerçekleştirilen güç birliğini “İzmir’de güzel bir sinerji var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları bir arada çalışıyor. Bu şekilde İzmir’i başarıya götüreceğimize inanıyorum.” şeklinde değerlendirdi.

 Arkeolog İlkay İvgin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı temsilen yaptığı konuşmasında; Kültürel Miras Yaşıyor projesinin 100’ün üzerindeki başvurunun içinden seçilen 22 projeden biri olduğunu ve projenin çıktılarından son derece memnuniyet duyduklarını ifade etti.

PROJE BİLİM DALLARINI BİRLEŞTİRİYOR

Proje; arkeoloji, zanaat, kültür, tasarım ve teknolojiyi birleştiriyor.. Uluslararası alanda iş birliği geliştirilerek Smyrna Agorası’nın tanıtılması için çalışılan ‘Kültürel Miras Yaşıyor’ projesinin ortakları arasında İtalya’dan Katanya Üniversitesi ve Santagata Vakfı ile Yunanistan’dan Egaleo Asya Minör Derneği yer alıyor.

İzmir Derneği, ziyaretçilerin, Smyrna Agorası’nın geçmişini keşfetmesi için 21. yüzyılın teknolojisinden yararlanarak alana dair pek çok yenilikçi araç geliştirdi. Geliştirilen bu araçlar arasında Roma Dönemi maketi ve bu çalışmanın bir parçası dijital panel (kiosk), beş farklı kullanıcı etkileşimli senaryoya sahip sanal gerçeklik (VR) uygulaması, artırılmış gerçeklik (AR) destekli ve dört dilde sesli rehber ile içeren ‘Smyrna Agorası’ mobil uygulaması, çocuklar için geliştirilen bir kutu oyunu, belgesel film, hediyelik eşya, illüstratif harita ve dört dilde broşür yer alıyor.

Smyrna Agorası’nın Roma dönemindeki yaşam stilini yansıtan metaverse içeriği de ilk kez ziyaretçisi ile etkinlik günü buluştu. Sanal gerçeklik (VR) uygulaması ile dijital ortamı deneyimleyen ziyaretçiler, alana dair daha önce hayal edemedikleri bir gerçekliğe tanıklık ettiklerini ve bu deneyimin alanı bütünüyle hayal etmelerine önemli katkı sunduğunu aktardı. Proje, özellikle bu çıktısı ile İzmir’in uluslararası arenada yeni dünyaya attığı önemli bir adımı oluşturuyor.

Kentimiz İzmir Derneği de bu bağlamda gelecek projeleri için sanal evrende yeni bir başlangıç yapıyor. Kentimiz İzmir Derneği etkinlikte aynı zamanda üç dilde altyazı ile destekledikleri belgesel filmi, ‘Smyrna Agorası’nı da izleyicisi ile ilk kez buluşturdu. Belgesel, gerçekleşen lansmanının ardından Derneğin YouTube hesabından yayına girdi. Alanın ziyaretçi perspektifinden tanıtımını yaygınlaştıracak, kullanıcı dostu bir internet sitesi de smyrnaagorasi.com adresinden yayın hayatına başlarken artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi desteklenen ‘Smyrna Agorası’ mobil uygulaması da App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz kullanıma açıldı.

İzmir Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi tarafından 25 yılda bir takdim edilen İzmir Ödülleri, kuruluşun yönetmeni Yaşar Aksoy tarafından açıklandı. “1.İzmir Ödülleri” etkinliği, bundan 25 yıl önce, 1996 yılında son derece değerli ve önemli İzmirlilere takdim edilmişti. Bu eylem bu yönde ilk eylemdi.

12 Şubat 1996 günü Türk-Amerikan Derneği salonunda Maria Rita Epik konserinden sonra, şu değerli isimlere, İzmir Ödülleri sunulmuştu:

“Dr.Nejat Eczacıbaşı, Özdemir Hazar, Ali Rıza Avni, Salah Birsel, Besim Akımsar, Prof.Bilge Umar, Sefa Taşkın, Samim Kocagöz, Şükran Kurdakul, Tarık Dursun K., Dinçer Sümer, Muzaffer İzgü, Maria Rita Epik ve Epik Müzik Okulu, Hüseyin Yurttaş, Şahin Çandır, Prof.Oğuz Makal, Rauf Lütfü Aksungur, Türkmen Parlak, Karşıyaka Belediye Başkanı A.Kemal Baysak, Şükrü Tül, Aydın Sevgel, Aysel Hitay, Sancar Maruflu, Şeref Üsküp, Adil Akçamlı, Kemeraltı Şükran Lokantası..”

 

İKİNCİ İZMİR ÖDÜLLERİ

Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi’nin açıklamasına göre, İzmir’in Kurtuluşu’nun 100.Yılı’na denk getirilen 2022 yılı 2.İzmir Ödülleri’ni kazananlar belirlendi ve ödüller pandemi koşullarında bir belgesel sunumu ile sahiplerine elden teslim edildi.. (Belgesel: Youtube izimizi kaybetmeyin İzmir ödülleri 2022)

Yaşar Aksoy, “Bir sivil toplum örgütlenmesi olarak, hiçbir siyasi ve ekonomik iktidar gücüne dayanmadan yaptığımız ve kentin kılcal damarlarına yayılan, 25 yıllık hiç bir emeği atlamayan bu tür etkinliklerin bağımsızlığı ve onuru içindeyiz. İzmir’in kurtuluşunun 100.yılında sesimiz gür bir şekilde çıkardık. Ödül kazanlar arasında çeşitli nedenlerle köşelerine çekilmiş emekçiler vardı. Onların geçmişteki önemli ve anlamlı hizmetlerini unutmadığımızı böylece vurguladık” dedi.

ÖDÜL KAZANANLAR

2.İzmir Ödülleri’ni kazanan politika, ekonomi, spor dışında sadece “sanat ve kültür insanları” şu isimlerden oluştu:

EMEK DALI: Arkeolog Akın Ersoy, Dr. Oktay Gökdemir, Prof. Suat Çağlayan, Prof. Bilge Umar, Prof. Çınar Atay, Prof. Eser Gültekin, Dr. Cemil Tugay, Prof. Erkan Sevinç, Murat Attila, Uğur Yüce, Hanri Benazüs, Sara Pardo, Enis Musluoğlu ve Dağarcık Türkiye Yayınları, Avram Ventura, Mesut Gengeç, Dr. Zeki Hozer, Haluk Işık, Cenap Türksavaş, Ünal Ersözlü, Ahmet Diker, Işık Teoman, Savaş Ünlü, Ümit Yaşar Işıkhan, Aydoğan Yavaşlı, Adem – Hasan Kargı, Zeki Pordoğan, Hakkı Gümüştaş, Hüsnü Tekeşin, Necdet Karar, Korcan Karar..

Yaşar Eyice, Esat Erçetingöz, Cem Seyhun Ünbay, Yusuf Çınar, Mehmet Kurt, Talat Şimdi, Salim Kadıbeşegil, Gamze –  Erkan Karadede, Çetin Erokay, Filiz Pelit, Umur Türker, Nuran Tanrıverdi, Bedri Karayağmurlar, Reyhan Abacıoğlu, Neval Kafesçioğlu, Yunus İlhan İzgi, Mehmet Sunucu, Muzaffer Cihan Yerlikaya, Neslihan – Dr.Hasan Kulakoğlu, Yavuz Kitabevi, Levent Salıcı (Yakın Kitabevi).

VEFA DALI: Zühal Yorgancıoğlu, Ali Kocatepe, Dr. Teoman Önaldı, Hakan Tartan, Dr. Levent Köstem (Zeytinyağı Müzesi kurucusu), Yusuf Tuvi (Uluslararası Fotoğraf sanatçısı), İlknur Baltacı Matescu (Fotoğraf sanatçısı), Mevlut Kaplan (Köy Enstitüsü mezunu ünlü öğretmen ve yazar), Dr. Türkan Başyiğit (Tarih akademisyeni), Fergül Yücel (Heyamola Yayınları İzmir kitapları yönetmeni),

Serdar Kızık (çevreci gazeteci ve yazar, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge eski müdürü), Prof. Mehmet Koştumoğlu (D.E.Ü., Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı), Hürol Dağdelen (Gazeteci), Mesut Tim, Raşel Rakella Asal (Yazar, romancı), Cihangir Turantaş (Tiyatro sanatçısı, tiyatro eğitmeni), Altan Altın (Bornova tarihçisi, yazar), Erhan Doğan (Düş Gezginleri Orkestrası), Özgürefe Özyeşilpınar (Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i sahneye taşıyan genç tiyatro oyuncusu), asım Öztürk, Ekin Erman, Abdülkadir Hazman, Sibel Önbaş, Bedriye ve Haydar Aksakal, Dr.Efe Erginer, Yalçın Balcı.

 

Gümüşlük Festivali başladı

19.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro’nun Antik Taş Ocağı’nda verdikleri konserle başladı.
Ağustos ve Eylül aylarında sürecek olan festivalin programı için bilgi: www.gumuslukfestival.org

 

 

 

Tanrıça Minerva sergileniyor

İzmir Bayraklı ören yeri Smyrna’daki kazılarda 2012 yılında bulunan ve restorasyon sonucu parçaları birleştirilen Tanrıça Minerva heykeli, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 2600 yıllık heykel parçalarının birleştirilmiş hali 28.5 cm boyunda pişmiş topraktan oluşmakta. Hikmet, akıl, savaş, sanat, okul ve ticaret tanrıçası olarak bilinen Minerva Heykelinin küpe kolye ve bilezikleri izleyenleri hayrete düşürmekte. (Kadir Özen)

Gauguin’in en pahalı tablosu

Gauguin’in 1892’de Tahitili kızları resmettiği eser şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan tablo oldu.  Fransız ressam Paul Gauguin’in Tahitili iki kızı resmettiği eseri, 300 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan tablo oldu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, İsviçreli koleksiyoner Rudolf Staechelin’ın sahibi olduğu 1892 tarihli tablo, özel satışta adının açıklanmasını istenmeyen bir koleksiyoncu tarafından 300 milyon dolara alındı.

Gauguin’in Tahitili iki kızı resmettiği ”Nafea Faa Ipoipo (Ne Zaman Evleneceksin)” adlı eseri, şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan tablo oldu. Satışın nerede gerçekleştiği bilinmiyor.

İsviçre’nin Basel kentindeki Kunstmuseum’da sergilenen eserin, Katar’daki bir müze tarafından alındığı iddia edildi. En pahalı sanat eseri rekoru, 259 milyon dolar ile Fransız Ressam Paul Cezanne’ın ”İskambil Oynayanlar” tablosuna aitti.