Üçüncü dünya savaşı mı çıkıyor?

Geçtiğimiz hafta hem Kosova ile Sırbistan karşı karşıya geldi, sınırda gerilimler arttı, hem de Çin, füzeleri fırlatarak Tayvan’ı tamamen kuşattı.

Rusya-Ukrayna savaşı, dünyaya yayılma eğiliminde…

Çin’in Tayvan’da başlattığı gerilim gün gün artarak devam ediyor. Gemi, uçak ve füze tatbikatları adayı çevreliyor ve önemli limanlara yaklaşıyor; Japonya kontrolündeki ekonomik bölgeye beş füze isabet etti. Batı medyası şu an Tayvan Boğazı’nı “yeryüzünün en tehlikeli noktası” olarak tanımladı. “Kuşatmada ABD’nin payı olabilir mi” diye sorarsanız, ABD’den son çeyrek asırda en yüksek düzey ziyaretin gerçekleştiği yerin Tayvan olduğunu belirtmek gerek.

Çin Komünist Partisi’nin İngilizce yayın organı Global Times, Çin ordusunun gövde gösterisi “Yeniden birleşme harekatının bir parçası” başlığıyla manşetlere taşıdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying’in açıklamasına yer veren Global Times, Pelosi ziyaretinden önce söylenen sloganı tekrarlayarak, “Çin elbette kararlı adımlar atacak ve ABD bunların sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak. Sizi uyarmadığımızı söylemeyin” diye yazdı. Çin’in resmen yer aldığı son iki savaştan önce kullandığı “Sizi uyarmadığımızı söylemeyin” sloganı, son haftalarda oldukça gündemde. Slogan 1962’deki Hindistan savaşı ve 1979’daki Vietnam çatışmasında Pekin yönetiminin propaganda sloganıydı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova, uluslararası hukuka göre Sırbistan’ın bir parçasıdır” diyerek “Yok artık, ikinci bir Putin mi doğuyor?” dedirtti.

Kosova hükümetinin “Sırp kimliği yerine geçici bir kimlik taşınması’’ ve “otomobil plakalarının Sırbistan yerine Kosova plakalarına çevrilmesi” isteklerinin ardından ülkede yaşayan Sırpların yolları kapatması; Kosova-Sırbistan arasında gerginliği alevlendirdi. Pazar günü “felaketin eşiğinden dönüldüğünü” söyleyen Sırbistan lideri Vucic, “Kosova’nın Sırbistan toprağı olduğunu” öne sürdü.

Yani, bu yılın başlarında Putin’in “Ukrayna aslında Rusya’nın bir parçası” diye başlattığı savaş dünyaya yayılıyor. Kıtalarda gerilimler artarken, ABD-Çin’in de bu vesilelerle karşı karşıya gelmesi an meselesi. Keza, Tayvan’ı kuşatan Çin’i, basına batı medyası “ABD-Çin ilişkilerinde yeni evde, savaş mı çıkacak?” diye taşıdı.

Gelişmeleri beraber göreceğiz.