Şaşkın bir iktidar!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’da “fındık fiyatını” açıklıyor; “Ortalama 54 lira olacak!”

Dünya’da fındık üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de… Türkiye, Dünya Fındık İhracatının yüzde 60’ını gerçekleştiriyor.

Fındık üreticileri, Erdoğan’ın açıkladığı “ortalama 54 liralık fiyata” isyan ediyor; “Battık, tefecilere düşeceğiz” diyorlar…

Aradan bir hafta geçmeden, Toprak Mahsulleri Ofisi, “fındık fiyatının detaylarını” resmen açıklıyor:

“Giresun kalite için 53.00 TL/Kg, / Levant kalite için 52.00 TL/Kg, / Sivri kalite için ise 51.00 TL/Kg.”

53 – 52 – 51 liranın ortalamasının “nasıl 54 lira olacağı” tartışılırken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden bir açıklama daha geliyor; “Bakanlığımızın üreticilere vereceği destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile birlikte düşünüldüğünde ortalama fiyat 54.00 TL/Kg olacaktır. Ayrıca yüksek randımanlı fındığa geçmiş yıllarda olduğu gibi randıman farkı ilave edilecektir.”

“Fiyatları karşılanamaz hâle gelmiş mazot ve gübre için çiftçiye yapılacak desteği, ortalama Fındık Fiyatı hesabına eklemek”, AKP iktidarının nasıl bir acizlik ve şaşkınlık içinde olduğunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanı’na “O’nu sonradan zor durumda bırakacak” açıklamaların nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı da “bir defa daha” ortaya çıkıyor.

“Gerçek olmadığı” devletin resmi soruşturmaları ve açıklamaları ile ortaya çıkan “Yakılan… İçki içilen… Kirletilen camiler” açıklamalarını “yazan ve yaptıranlar” da kimlerdi, acaba?

Fındık olayının arkasında “karanlık bir görüntü” var; Fındık ihracatını kimler yapıyor; kaç şirket var; üreticiden ürünü toplayan şirketlerin sahipleri kimler?..

“Düşük fiyat ile” kimler korunuyor?

“Düşük fiyat”, Türk fındığının Dünyaya arzının “düşük fiyat ile yapılmasını” mı sağlıyor; Dünyanın Türk fındığını “ucuz yemesinin” yolunu mu açıyor?

Yoksa… Dünya, “Türk Fındığını ucuz değil gerçek değeri ile yiyor” da, aradaki “büyük fark”, Türk üreticileri “düşük fiyat sebebi ile” kan ağlarken,  ihracatçıların cebine mi giriyor?

Sağlık uzmanları, “günde 30 gram fındık yemenin” insan sağlığı bakımından ne kadar faydalı ve “enerjiden, kansere, kolestrolden, tansiyon dengesine kadar ‘doğal tedavinin nasıl gerekli bir ürünü’ olduğunu” anlata anlata bitiremiyorlar…

Ama, “çerezci dükkanlarında, marketlerde “fındığın kilosunun fiyatı” 195 Tl’den başlıyor…

Nasıl yesin 4 kişilik bir aile günde “kişi başı 30 gram” bir fındığı?

Ama, “Doların, Euronun, Sterlinin geçerli olduğu” ülkelerde, “Türk Fındığını ‘çok ucuza yiyor’ insanlar. Ne mutlu, onlara…