Türk tekstil sektörü 6.8 milyar dolarlık ihracata imza attı

Türk tekstil sektörü 2022’nin ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 9,9 artırarak 6,8 milyar dolara çıkardı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bir milyonu aşkın insanı istihdam eden sektörün ihracat karnesi hakkında bilgi verdi. 2022’nin ilk altı ayında 6,8 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ve geçen yılın aynı dönemine göre yakaladıkları artışın yüzde 9,9 olduğunu kaydeden Başkan Kileci, şunları kaydetti: “Hali hazırda 204 ülke ve bölgeye tekstil ve hammaddesi ihracatı yapıyoruz. Avrupa Birliği (AB) ihracatımız içinde yüzde 46,4’lük payla lider pazarımız olmaya devam ediyor. Pandemi ve sonrasında Rusya – Ukrayna savaşının piyasaları negatif yönde baskılaması ile dünya genelinde yüksek seyreden enflasyon, uluslararası ticarette yavaşlamaya neden oldu. Tüm bu zorluklara rağmen sektör olarak süreci başarıyla yönettiğimizi düşünüyorum. Bu düşüncemi de en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği Ülkelerine olan ihracatımızın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3’lük artışı ile somutlaştırabiliyorum. Diğer lider pazarlarımız sırasıyla Afrika, Eski Doğu Bloku, Amerika, Ortadoğu ve Asya. Benzer bir büyümeyi buralarda da gördük. Bizim için önemli olan Amerika pazarında geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 12’lik büyüme sağladık. Afrika pazarında bu büyüme yüzde 25,7, Ortadoğu’da yüzde 13,4, Eski Doğu Blokunda ise yüzde 12,2 olarak gerçekleşti.”

 Tekstil İhracatının Yüzde 70’ini 20 Ülkeye Gerçekleştirdik

Tekstil ihracatında lider ülkeleri; “İtalya, Almanya, ABD, İspanya, Birleşik Krallık, Mısır, Belarus, Fransa, Fas, Rusya Federasyonu, Hollanda,  Polonya, Bulgaristan, Romanya, Tunus, Portekiz, İran, Yunanistan, Belçika ve İsrail” olarak sıralayan Başkan Kileci, “Bu ülkelerin ihracatımız içindeki payı yüzde 70’tir. Bu yılın ilk altı ayında 100 milyon dolar ve üzeri ihracat yaptığımız 19 pazarımız vardır. 19 lider pazarımızda yaşadığımız ihracat artışı ve bilhassa; İspanya, Tunus ve Fas’ta yaklaşık yüzde 50 oranında büyümeler kaydetmiş olmak, emeklerimizin somut karşılığı olarak, bizleri motive etmektedir. Ülke ekonomimize katkı sunma yolunda emin adımlar atmaya devam ediyoruz.” diye konuştu. Türk tekstil sektörünün sahip olduğu üretim gücü ve konumu ile gurur duyduklarını vurgulayan Ahmet Fikret Kileci, açıklamalarına; “Ürün kalitesi ve üretim teknolojisi ile dünya standartlarını yakalamış durumdayız. Ar-Ge çalışmalarımız ve yeni yatırım planlamalarımızla; örme kumaşın yanı sıra, dokuma kumaş ve teknik tekstilde de öne çıkmaya başladık” şeklinde devam etti.

Hedefimiz 15 Milyar Dolar Seviyesini Aşmak

Tekstil iş kolunun ülke geneline yayıldığını, şehirlerin ve bölgelerin gelişiminde ve ekonomik faaliyetlerinde kilit rol oynadığını kaydeden TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ihracatta öne çıkan lider illeri; “İstanbul, Gaziantep, Denizli, Bursa, Kahramanmaraş, Adana, İzmir, Kayseri, Tekirdağ ve Kocaeli” olarak sıraladı. Başkan Kileci ayrıca, “Sektör olarak 2021 yılında 12 milyar doları aşarak 13 milyar dolara yaklaştık. 2022 yılında da hedefimiz mevcut başarı grafiğimizi yüzde 20 oranında artırarak 15 milyar dolar seviyelerini aşmaktır. Bu hedefimiz ile dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer almak istiyorsak; Ar-Ge ve inovasyona daha çok yönelmeli, kalifiye iş gücümüzü daha iyi bir noktaya getirmeli, markalaşma ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeliyiz. İhracatçı firmalarımızın da bu bilinçte olduklarına çok yakından tanık oluyorum. Müreffeh bir Türkiye emeliyle çıktığımız bu yolda, hep birlikte çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tam.” ifadelerinde bulundu.