Okulların açılmasıyla salgının yayılma hızı artacak

Coronavirüs vaka sayıları tırmanışını sürdürüyor. Uzmanlar, ciddi enfeksiyon yapacak yeni bir varyantın oluşabilme riskinin göz ardı edilmemesi, rahatlama yaşanmaması gerektiğine dair uyarılarda bulunurken, “Maske, mesafe ve hijyen kuralları yeniden gündeme alınsın ve çocuk grubu mutlaka aşılansın” çağrısı yapıyor.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yüce Ayhan, Coronavirüs vaka sayılarını değerlendirerek, alınması gereken önlemleri anlattı.

Gözlem Gazetesi’ne konuşan Ayhan, “Her vakaya test yapılmamasına rağmen test pozitif oranlarının çok ciddi artış gösterdiğini dile getirdi.  Ayhan, İzmir’de test pozitifliğinin yüzde 40’larda seyrettiğini de belirtti.  

Sağlık Bakanlığı tarafından tedbir alınmama nedeninin enfeksiyonun seyrinin hafiflemesinden kaynaklandığını ancak rahatlama yaşanmaması gerektiğini belirten Ayhan, “Şu anda yoğun bakım ihtiyacı veya ileri destek tedavi ihtiyacı daha çok yan hastalığı olan, eşlik eden başka bir sağlık sorunu olan covid hastalarında görülüyor. Bu hastalar için risk devam ediyor. Ortada çok rahatlayacak bir konu yok” ifadelerini kullandı.

Yeni varyantların ortaya çıkma riskinden söz eden Ayhan, “Ortamda virüs dolaşımına müsaade edilirse, ortamda dolaşan virüsler çoğalmaya devam edecekler ve her çoğalma döngüsünde yeni varyantların ortaya çıkma ihtimali var. Dünya varyant analizine devam ediyor. İlk orijinal virüsten bu yana birçok varyant ortaya çıktı ve her varyantın doğası farklı. Şu anda piyasada yaygın olan varyantın bulaştırıcılık oranının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Yeni çıkacak bir varyantın daha ciddi bir enfeksiyon yapmayacağının bir garantisi yok. Dolayısıyla dolaşımdaki virüs yükünü azaltmak, yeni varyantlara olanak vermemek açısından da önemli. O yüzden maskenin, mesafenin, hijyenin yeniden gündeme alınması gerektiğini öneriyoruz” diye konuştu.

“Çocuk grubu aşılanmalı”

Aşılamanın önemine vurgu yapan Ayhan, çocuk grubunun aşılanması gerektiğinin altını çizdi. Ayhan,  “Dünya çocuk yaş grubuna aşı uyguluyor. Bizim eylül ayında okullarımız açılacak ve aşılanmamış duyarlı bir topluluğu ortama salacağız. Bulaşma hızı bu kadar yüksek bir virüse maruz kalacak bu çocuklar, davranış özellikleri, eğitim durumları nedeniyle enfeksiyonu çok kolay kapacaklar. Mesafeyi ve maskeyi çocuklarda bir yetişkin gibi kurgulayamayacağımız için daha hızlı bulaşacak. Okullar açıldığında şu anki bulaşın daha da hızlanmasını bekliyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de çocuk yaş grubu mutlaka aşılanmalı. Çocuklar aşılansın ki, okul açıldığında da belli bir bağışıklık seviyesine ulaşabilsinler ve enfeksiyonun kolayca yayılmasına aracılık etmesinler…” sözlerine yer verdi.

“Kış döneminde grip coronaya eşlik edebilir”

Kış dönemine dair uyarılarda bulunan Ayhan, “Kış dönemi solunum yolları enfeksiyonları açısından özellikle grip virüsünün etkili olduğu bir sezon. Biz maske ve mesafe periyodundayken neredeyse hiç grip vakası görmedik. Hem grip virüsü hem de corona virüsü aynı hastada eş zamanlı bir enfeksiyon yaptıklarında durumun ciddiyeti artacaktır. Bu kişi yan hastalıkları olan kişilerse hastalık çok daha ağır seyredecektir. Şu anda yoğun bakım ihtiyacı eskisi kadar hızla artmıyor ama bu senaryolara hazırlıklı olmak lazım. Grip virüsleri de tür değiştirebiliyor, her sezon yeni bir aşıyla aşılanmak gerekiyor. Bunu da planlayıp gribe yönelik de önlemlerin, aşılama hazırlıkların alınması gerekiyor. Daha kötü senaryo da yeni bir varyantın ortaya çıkması. Daha ağır enfeksiyona yol açan veya corona virüs enfeksiyonu ile birlikte gribin de bir sorun olarak eşlikçi enfeksiyon olarak yaygın bir sorun haline gelmesi öngörülebilir” dedi.

PANDEMİDE SON DURUM VE SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI

Zeki Hozer (Dr.)-  Pandemide altıncı dalga kapıda ve Covid-19 ile mücadele henüz sona ermedi. Yılın son çeyreği maske, mesafe, hijyen gibi bireysel önlemler ile HES kodu dahil toplu taşıma ve kapalı alan önlemleri yeniden hayatımıza girebilir. Yine de vaka sayısında bir artış olsa da, hastalarda ölüme kadar gidecek yoğun bir klinik progresyonun eski ile kıyaslanmayacak kadar düşük olması, pandeminin sona ermesine dönük umutlarımızı arttırıyor. Şimdilik görülen; Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un ikinci senaryosunun, yani “virüsün evrim geçirmeye devam edeceği ama aşılamalarla ağır hastalık oranının azalması” senaryosunun gerçekleşeceği.