KPSS’de sorular çalındı iddiası

ÖSYM’nin, Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruları şıklarını bile değiştirmeden KPSS’de sorduğu iddiası sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden KPSS’de sorulduğu iddia edilirken emeklerinin çalındığını belirten binlerce aday CİMER üzerinden şikayette bulundu. Çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından ÖSYM ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sosyal medyada en çok konuşulan isim oldu. BirGün’de yer alan habere göre 31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS A Grubu oturumlarına yönelik çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Soru kitapçıklarının yayımlanmasının ardından, ÖSYM’nin soruları ile Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruların birebir olduğu öne sürüldü. Adayların paylaştığı ekran görüntülerinde, yayınevinin sorularının seçeneklerine dahi dokunulmadan ÖSYM kitapçığına yerleştirildiği görüldü. Yüz binlerce aday, “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” başlığı ile sosyal medyadan tepkisini dile getirdi.

Sınavla ilgili iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. KPSS sorularını içeren kitapçıkların, sınavdan bir ay önce internet üzerinden satışa çıkarıldığı savunuldu. Sosyal medyada dolaşan ilan fotoğrafına göre, KPSS sınav soruları için bin dolar fiyat biçildi.

Sosyal medyadaki büyük tepkinin ardından ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından açıklama yapıldı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.