Lozan, iktidar gidince inadına bayram ilan edilmeli

Kılıçdaroğlu’nun bu kararı yerinde. Lozan Anlaşması gerçekten Türkiye Cumhuriyeti için çok önemlidir. Bu anlaşmayla tr devlet, uluslararası tanınma niteliğine kavuşmuştur. Dolayısıyla çok önemlidir. Orada alınabilecek ne varsa alınmıştır. Türkiye’den giden İsmet Paşanın bakanlığında değerli delegelerle birlikte Atatürk’ün gözetiminde çok önemli bir direniş ortaya konulmuştur. Kapitülasyonlar kaldırılmış, Türkiye’nin sınırları çizilmiştir. Çok önemli bir başarıdır Lozan. Osmanlı devletinin ortadan kalktığı ve yerine Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu belirlenmiş bir anlaşmanın olduğu gün neden bayram olmasın, elbette olmalı. Ben bu düşüncesinden dolayı Kemal Bey’i kutluyorum.

Lozan’ı eleştirenler, karalayanlar, 100 yıl sonra bitiyormuş gibi yalanlar söylüyorlar. Lozan hakkında söylenenler safsatadır. Lozan çok doğrudur ve eksikleri ile birlikte o zaman o yapılabilmiştir. Mümkün olan, olabilen yapılmıştır. O dönem yapılabileceklerin, olabileceklerin en iyisidir Lozan. Kemal Bey’i yürekten kutluyorum. Hakikaten bu iktidar gidince de inadına Lozan’ı bayram ilan etmek lazım.

Lozan’ı karalayanlar büyük ölçüde ya kurtuluş savaşı ve cumhuriyet karşıtı olan İslamcılardır ya da onların propagandalarına inananlardır.