Lozan bayram olmamalı ama iyi anlatılmalı

Lozan’ın bayram olmasını pek tasvip etmiyorum. Bir anlaşma bayram olmaz. Cumhuriyetin kuruluşu olur, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı olur, Atatürk’ün milli mücadeleye çıkışı olur. Lozan 1. Dünya savaşının sona ermesinin ardından işgal edilen toprakların kurtarılması… Zaten 30 Ağustos Zafer Bayramı, kurtuluş bayramımız var. Atatürk de istiyor deniliyor ama isteseydi bayram yapardı zaten. Lozan Bayramı yerine Lozan’ın iyi anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Birtakım kişiler çıkıyor ve 12 adayı Lozan’la kaybettik zannediyorlar. Lozan’ın ne olduğunu iyi anlatmak lazım. Lozan’la alakalı hiçbir şey okumamış insanlar, hiçbir şeyden haberi olmayanlar Lozan hakkında konuşuyorlar. Bunun özel olarak belgeselinin çekilmesi, programlarının yapılması gerektiğini, insanlara tanıtmak gerektiğini düşünüyorum.  Bu insanlar Montrö’yü aynı şekilde ele almışlardı, hatta kaldırılabilir denildi. Şimdi bir baktılar ki Montrö olmasaymış Türkiye’nin hali dumanmış. Aynı şey Lozan için geçerli.

Ben o kadar çok bayrama ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Şu an kutladığımız tüm milli bayramlar, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim Türkiye’nin kuruluş aşamasındaki çok önemli günlerdir.

Büyük Taarruz’dan sonra İstanbul bize hemen teslim edilmedi. Ancak 1 sene sonra teslim edildi. Fakat asker bulunduramadık. Dolayısıyla Lozan’ı bir bayram gibi kutlamak doğru da olmaz. O tarihte arzu ettiğimiz her şeyi de elde etmiş değiliz ve Montrö’yü bu nedenle imzaladık.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Lozan’ı bayram yapacaklarını söyledi ama bunun siyaseten pek fazla bir getirisi olacağını sanmıyorum. Her söylenenin de yerine gelmesi söz konusu değil, siyaset farklı bir şey.