Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

SBK yeni Zarrab mı?

Amerika’nın gündemi hava kadar sıcak değil! Açıkçası evden gerekmedikçe çıkmamaya çalışıyorum. Çıkınca da Ninja gibi gölgelerden gidiyorum. Hoş New York’ta gölgeler serindir. İyi ki Las Vegas ya da Miami’de değilim. Sıcaklar gelmeden Aren Ege’yi anneannesinin yanına İzmir’e gönderdiğimiz için çok mutluyum. Burada olsa, yaz okuluydu, spordu, aktiviteydi bu sıcakta dışarıda koşturuyor olacaktık. “Camp GrandMa” bizi kurtardı ama Aren Ege olmayınca da ev çok sessiz. Genelde hep giden ben olunca geride kalan sessizlik bir garip geldi doğrusu buna alışmak zormuş! 

Neyse…

Avusturya’da tutuklanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, geçtiğimiz Cuma günü ABD’ye iade edilmesinin ardından Utah’ın Salt Lake City şehrinde kara para aklamak, dolandırıcılık, yapmak, adaletin tesisini engellemek suçlarıyla hakim karşısına çıktı. Türkiye ve Lüksemburg’daki hesaplardan 133 milyon dolardan fazla kara parayı akladığı iddia ediliyor. Sezgin Baran Korkmaz suçlamaları reddetti, dava 21 Eylül’de hakim Jill Parris nezdinde yine Salt Lake City’de görülecek. 

Atilla ve Zarab davalarında olduğu gibi Korkmaz da birkaç günlük sakal, yorgun bir ifade ve bitkin bir halde kamera karşısındaydı. Atilla ve Zarrab davalarını mahkeme salonunda takip etmiş biri olarak söylemeliyim ki ilerleyen günlerde, duruma göre yapılacak pazarlıklardan sonra Korkmaz da eski haline dönecek. İşte bu “dönüş” satır aralarında yapılan pazarlıkların sonucu. Bunu hep beraber göreceğiz.

Biyodizel üretimi üzerinden sahtekarlık!

Korkmaz’ın, Utah’a bağlı Plymouth kasabasında kurduğu Washakie Yenilenebilir Enerji şirketi adına biyodizel üretmek için Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan ile 1 milyar dolar miktarında yanlış gelir vergisi bildiriminde bulunarak ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırdığı öne sürülüyor.

Dahası buradan elde edilen paralarla, boğazda bir yalı, ”Ana Kraliçe” isminde bir tekne, Biofarma adında bir şirket, Bora Jet, Lüks bir Otel alındığı açıklandı. Termendzhyan jüri önünde suçlu bulundu. Davada dinlenen tanıklarsa Jacob ve Isaiah’dı. İşin komik yanı şebeke içerisinde muhtemelen anlaşmazlıklardan dolayı ortaklar da birbirlerini dolandırmaya çalışmış! 2018’de dolandırılan Jacob ve Isaiah Kingston, bir sene sonra suçlarını itiraf ederek cezaevine konulmuşlardı. Korkmaz’ın suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis yatacağı söyleniyor ama dediğim gibi cezalarda pazarlık payı, iş birliği vs.. göz önüne alındığında değişik sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer internete bakarsanız Rıza Zarrab şu an ABD’de alışık olduğu hayatı başka bir isimle yaşamakla meşgul. Dava boyunca ağızından çıkan sözler kayıt altında, davayı takip eden gazetecilerin youtube kanalında, bloglarında; gel gelelim minaresine göre kılıf hazırlayanlar, sistemden nemalananlar, ilginç bir şekilde elini kolunu sallaya sallaya hayatlarına kaldığı yerden devam ediyor.

Bana göre SBK davasında da aynı durum olacak, bekleyip görelim…

Gündemde Biden’ın Ortadoğu turu, Amerika’daki Sıcaklar, F16’lar, Trump’ın dönüşü gibi konular var ama ne yaparsınız ki bir yazının daha sonuna geldik. Önümüzdeki hafta aynı sütunda buluşmak üzere,

 Hoşça kalın.