FED’in hedefi belli… Powell: “Resesyonda değiliz”

Çarşamba günü Federal Rezerv, ikinci ardışık 0,75 puanlık faiz artırımını yürürlüğe koydu ve gösterge oranını %2,25-2,50 aralığına çıkardı. Başkan Jerome Powell, Fed’in etkilerini değerlendirmek için “zamları yavaşlatmaya başlatacakları bir nokta olacağını” söyledi. “Aslında biraz esneklik yaratmak için potansiyelin altında bir büyüme dönemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Çarşamba günü Federal Rezerv, bir durgunluk yaratmadan kontrolden çıkmış enflasyonu baskı altına almaya çalışırken, art arda ikinci 0,75 yüzde puanlık faiz artırımını yürürlüğe koydu.

Gösterge gecelik borçlanma faizini %2,25-2,50 aralığına çıkarırken, Haziran ve Temmuz aylarındaki hareketler, 1990’ların başında Fed’in gecelik fon oranını temel para politikası aracı olarak kullanmaya başlamasından bu yana atılan en katı adım oldu.

Fed fon oranı, bankaların kısa vadeli krediler için birbirlerinden ne kadar ücret alacağını doğrudan etkilerken, ayarlanabilir ipotekler, otomobil kredileri ve kredi kartları gibi pek çok alanda tüketiciyi de etkiliyor. Artış, fon oranını Aralık 2018’den bu yana en yüksek seviyeye taşıdı.

Powell, “Para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarımızın ekonomiyi ve enflasyonu nasıl etkilediğini değerlendirirken, artışların hızını yavaşlatmak uygun hale gelecektir” dedi.

Prof. Dr. Sefer Şener de konuya ilişkin “Görünen o ki enflasyonda iyileşme verileri gelene kadar da faiz artışları devam edecektir. Bugünkü veriler ışığında Eylül, Ekim, Kasım aylarındaki FED kararını da hesaba katacak olursak 2022 sonuna ABD’de 3.50-4.00 aralığında bir faiz oranıyla karşılaşmamız sürpriz olmayacaktır.

ABD’de yüksek seyreden enflasyonun petrol, gıda ve konut fiyatlarında kalıcı düşüş yaşanmadan, düşüşe geçmesi çok olası değildir. Ayrıca hâlâ küresel çapta yaşanan tedarik sorunları enflasyonu beklenenden daha uzun süre yukarıda tutacaktır. Güçlü enflasyon verileri faiz artışının nereye kadar devam edeceği belirsizliğini de artırmaktadır” uyarılarında bulundu.

* * *

Dünyaca ünlü şirket Rolls-Royce’a Türk CEO!

Bu hafta başı İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce, Tufan Erginbilgiç’in Rolls-Royce Holdings Plc’nin CEO’su olarak atandığını duyurdu.

1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olan Tufan Erginbilgiç daha sonra sırasıyla 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki İşletme yüksek lisans programını ve 1989’da da Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine bir yüksek lisans eğitimini daha tamamladı.

BP Avrupa Perakende Operasyonları Başkanlığı görevinden sonra kârını dört katına çıkararak sektör liderliğine taşıdığı Madeni Yağlar Bölümü Dünya Başkanlığı dahil olmak üzere BP’nin farklı iş kollarında yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2009 yılında Global Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Erginbilgiç, 2014-2020 yılları arasında global yakıtlar, madeni yağlar ve petrokimyasallar alanlarını içeren BP Downstream işinin Genel Müdürü (CEO) olarak görev yaptı.

2011-2018 yılları arasında icracı olmayan üye olarak GKN plc Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştı. 2020 yılında Global Infrastructure Partners’a (GIP) ortak olarak katılan Tufan Erginbilgiç, enerji sektörü ve global operasyonlara odaklı çalışmalarını Londra’dan sürdürüyor. Tufan Erginbilgiç, aynı zamanda FTSE 100 (Londra Borsası’nın borsa endeksi) üyesi olan DCC plc ve New York Borsa’sında CNH Industrial şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görevini sürdürüyor. Tufan Erginbilgiç Mayıs 2017’de Surrey Üniversitesi Stratejik Danışma Kuruluna ve 31 Mart 2021 tarihinden itibaren Tüpraş, Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Benim de ikinci dereceden kuzenim olan 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Rolls Royce CEO’su olarak yeni görevine başlayacağı bildirilen Erginbilgiç Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor.