Mutfak ve banyolardaki konforunuzu artıracak öneriler

Evlerde sıklıkla ihtiyaç duyulan dekoratif değişiklikler ile birlikte yaşam alanlarındaki konfor artarken aynı zamanda estetik bir ortam da elde edilebiliyor.

Salon, yatak odası ve oturma odası her ne kadar evlerimizde dekorasyona en çok önem verdiğimiz alanlar olsa da mutfak ve banyolar da küçük dokunuşlar ile bambaşka bir görünüme sahip olabiliyor. Özellikle ıslak zeminde güvenliği sağlayan mat seramik modelleri, kullanışlı mobilyalar, şık aksesuarlar ile mutfak ve banyolar olduğundan çok daha konforlu hale geliyor. Bu yazımızda sizler için mutfak ve banyoları nasıl olduğundan daha kullanışlı hale getirebiliriz sorusunun yanıtını verdik.

 

Değişikliğe Duvarlardan Başlayın

Mutfak ve banyolar birçok evde olduğu gibi genellikle tek renge sahip alanlardan biri. Eğer sıra dışı bir görünüm elde etmek ve evin estetik cazibesini artırmak isterseniz değişikliklere duvarlardan başlayabilirsiniz. Düz beyaz rengi mutfak ve banyoların tamamına yaymak yerine karşıt renkleri kullanarak sıra dışı bir kontrast yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle sarı, kırmızı veya mavi gibi canlı renkleri tercih ederek de yaşam alanlarınıza dinamik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mutfak ve banyoların duvarlarına uygulayacağınız bu değişiklikleri tek duvar üzerinde uygulayabilirsiniz. Örneğin beyaz renkteki mutfağın tek duvarını sarı yaparak ortamın atmosferine küçük bir estetik dokunuş getirebilirsiniz.

 

Seramik Çeşitleriyle Zeminde Fark Yaratın

Banyo ve mutfaklarda köklü değişiklik yapmak, keyifli ve konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için zeminlerde yenilikler yaratabilirsiniz. Bunun için günümüzün estetik anlayışına uygun seramik ve fayans çeşitlerine göz gezdirebilirsiniz. Üç boyutlulardan oryantalistik motiflere, minimalist tasarımlardan modern çizgilere kadar birbirinden farklı seçenekler sunan seramikler her tarza hitap etmekte. Mutfak ve banyolarda sıklıkla kullanılan parlak seramiklerin dışında tercih edebileceğiniz farklı tasarımlar da yer alıyor. Özellikle modern evlerin vazgeçilmezi olan mat seramik modelleri, mutfak ve banyolarınızın daha gösterişli bir hâle gelmesinde önemli bir rol üstleniyor. Bunun yanı sıra mermer, ahşap, taş ve beton görünümlü seramik çeşitleri de şık tasarımlarıyla son dönemlerin gözde zemin kaplama malzemeleri arasında gösteriliyor.

Mutfak ve Banyolarda Eşyaları Doğru Konumlandırın

Mutfak veya banyo dekorasyonları sırasında eşyaların önemi son derece büyük. Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, saç kurutma makinesi gibi saymakla bitmeyen mutfak ve banyo eşyaları adeta günlük yaşamın bir parçası durumunda. Ancak bu eşyaları doğru konumlandırarak konforlu bir alan yaratmak tamamen sizin elinizde. Örneğin banyonuzda yer alan çamaşır makinesi eğer köşe noktaya konumlandırılmamışsa alan kullanımınızı daraltacak ve muhtemelen diğer eşyalar için yeterli alan kalmayacaktır. Bu ve benzeri durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutfak ve banyolarınızdaki özellikle büyük eşyaları fonksiyonel konumlandırmaya çalışın.

 

Şık Bir Görünüm İçin Uygun Aydınlatmaları Tercih Edin

Evin hangi bölümü dekore ederseniz edin son noktayı uygun aydınlatma ürünleri ile koymazsanız tam anlamıyla istediğiniz tasarımı elde etmeniz oldukça güç olacak. Bu nedenle mutfak ve banyolarınızda yapacağınız dekoratif değişiklikleri aydınlatma üniteleriyle desteklemeniz oldukça önemli. Tarzınıza uygun aydınlatma ürünleri arasından seçim yapmak günümüzde artık oldukça basit. Yapı marketlerin sayısı günden güne artarken bu ürünlere kolaylıkla ulaşılabilmekte. Birbirinden farklı tarz ve modele sahip olan lambalar ile ister loş bir atmosfer sağlayabilir, isterseniz de daha parlak çeşitleri tercih ederek mutfak ve banyolarınızı adeta bir vitrine dönüştürebilirsiniz.