Bütünsel, tutarlı bir ekonomik programa ihtiyaç var

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, “Enflasyon, kur istikrarı, cari açık ve işsizlik gibi sorunların çözümü için yeni, bütünsel, tutarlı ve piyasa sistemiyle uyumlu bir ekonomik programa ihtiyaç var. Bu programın merkezinde artık daha fazla inşaat sektörü değil, sanayi ve tarım sektörünün olması gerekiyor” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Temmuz ayı meclis toplantısı, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen yönetiminde İzQ Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında atılan adımlara rağmen, bozulan dengeler, artan belirsizlik ve yükselen risk algısı enflasyonu son 24 yılın en yüksek düzeyine çıkarmış, kurlarda istikrarsızlık derinleşmiştir. Faiz kararımız ile fırtınalı bir günde rüzgara karşı adeta savaş açıyoruz. Oysa ki, bu şekilde kazanmak mümkün değildir. Geldiğimiz noktada, politika faizinin de bir anlamı kalmadı” ifadelerini kullandı.

Gerek içerde gerekse dışarda yaşanılan olumsuzluklar ve negatif yöndeki beklentilerin, ülkedeki karar vericilerin çok daha hızlı ve sonuç odaklı olmasını gerektirdiğini vurgulayan Yorgancılar, “Ekonomi yönetiminin politika uygulamalarında piyasa ekonomiyle uyumlu araçları tercih etmesi gerekiyor, bu ekonomide güven ve istikrar ortamının sağlanması açısından oldukça önemidir. Dünya genelinde de enflasyonda bir artış olmakla birlikte enflasyonun Türkiye’deki düzeyinin taşınabilir değil, tüm ekonomik birimler gibi sanayicilerin de en büyük sorunu haline geldi, bu soruna öncelik verilmesi elzemdir. Enflasyon ise kurlarda istikrar sağlanmadan kontrol altına alınamayacaktır. Kurlardaki istikrarın ise döviz talebini düşürmekten çok arzı artırmaktan geçiyor, bunun için de ihracat artışı ve doğrudan yabancı yatırım girişi gerekiyor. Enflasyon, kur istikrarı, cari açık ve işsizlik gibi sorunların çözümü için yeni, bütünsel, tutarlı ve piyasa sistemiyle uyumlu bir ekonomik programa ihtiyaç var. Bu programın merkezinde artık daha fazla inşaat sektörü değil, sanayi ve tarım sektörünün olması gerekiyor” diye konuştu.

EBSO Meclis Başkanı Salih Esen de “Enflasyon ve kur riski en acil çözüm bekleyen meselelerdir. Bu alandaki tedbirlerimizi daha ciddiyetle ele almamız gerekiyor. İhracatçımızın, sanayicimizin önüne yeni destekler konulmalı. 3 ay sonrasıyla ilgili plan proje yapamıyoruz, hala ilmik ilmik boğazımızın sıkılmasını anlamıyorum. Atılan adımların ne tür faydası oldu?”  dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan SGK Müfettişi ve Brothers & Partners Direktörü Umut Çiray, “İşveren yönüyle çalışma mevzuatında güncel gelişmeler” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 

“GÖKÇÜOĞLU VE ATTAROĞLU, MECLİS BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI”

EBSO Meclis Üyeleri İbrahim Gökçüoğlu ve Hakkı Attaroğlu meclis başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Gökçüoğlu, “Seçim sürecine girdik. Tarafsız, adil, yasalara yönetmeliklere ve EBSO’nun yönetmeliklerine uygun şekilde meclis başkanlığı görevimi yürütmek istiyorum. Seçimin EBSO’ya hayırlı olmasını diliyorum. Seçimler sonucunda çıkacak kararı her zaman saygıyla karşılayacağım” dedi.  Attaroğlu da, “Önümüzde seçim süreci var, takvim belli değil, İbrahim Bey’in açıklaması üzerine ben de adaylığımı açıklıyorum” diye konuştu.