Vatikan gezilecek yerler

Vatikan, İtalya’nın Başkenti Roma sınırları içerisinde yer alan dünyanın en küçük şehir devletidir.

Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin merkezi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kutsal bir merkez olarak görülmektedir. Mutlak monarşiyle yönetilen Vatikan’da papa hem devlet başkanı hem de Katoliklerin ruhani lideridir. Tarihi yapıları, meydanları ve bahçeleriyle Vatikan gezilecek yerler konusunda turistlere birçok seçenek sunmaktadır.

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı, dünyanın en ünlü meydanlarından biridir. 17. yüzyılda Bernini tarafından kurulan meydan, günümüzde hem yerel halkın hem de turistlerin buluşmak ve gün içerisinden vakit geçirmek için sözleştikleri işlek bir yerdir. 1667 yılında tamamlanan inşası sırasında meydanın simetrik yönüne göre Bernini alanın her iki tarafına da denk gelecek şekilde sütunlar dizayn etmiştir. Yüksekliği 20, genişliği 1.60 metre olan bu sütunlar ve revaklar üzerinde bulunan heykeller papayı, misyonerleri ve şehitleri simgelemektedir. Mısır’dan getirilen dikilitaş ve dikilitaşın yanında bulunan çeşmeler, meydanda turistlerin dikkatini çeken yapılardandır. Papa her yılbaşı zamanında burada toplanan başta Katolik ve diğer mezhepten olan Hristiyanlara seslenmektedir.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan’da 1506 yılında hizmet vermeye başlayan tarihi ve dini bir yapıdır. 23 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan bazilikanın yaklaşık 60 bin kişilik kapasitesiyle Hristiyan dünyasındaki en büyük kilise olduğu bilinmektedir. İçerisinde Bernini ve Michelangelo başta olmak üzere birçok Rönesans sanatçısının eserleri yer almaktadır. Aziz Petrus Bazilikası mimarisiyle Vatikan’da yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

 

 

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi, şehirde Rönesans döneminde Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa ettirilmiştir. Papaların dünyanın her yerinden topladığı resim, heykel, harita ve arkeolojik eserler burada sergilenmektedir. Dünyanın en büyük müzeleri içerisinde olan yapıdaki 50’den fazla galeride birçok eser bulunmaktadır. Bu eserlerden bazıları “Antik Mısır Koleksiyonu”, “Spiral Merdivenler”, “Haritalar Odası”, “Raphael Odaları” ve “Pinecone Avlusu” gibi bölümlerde yer almaktadır.

 

 

Sistine Şapeli

Sistina Şapeli, 1475 ile 1481 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Vatikan Müzesi’nin bir parçası olan şapelin genişliği 13.40, uzunluğu 40.23, yüksekliği ise 20.7 metredir. Duvarlarında ise pencere mevcuttur. Mihrap ve tavan üzerinde Michalangelo’ya ait resimler bulunmaktadır. Şapelde ziyaretçilerin karşısında dünyanın yaratılışı, Adem ve Havva’nın cennetten kovuluşu, Nuh Peygamber’in hikayesi gibi dini anlatıların tasvirlerinin bulunduğu paneller, kıyameti betimleyen fresk, Hz. İsa peygamberin hayatını gösteren sahneler çıkmaktadır. Gün boyunca kalabalık olan Sistine Şapeli Vatikan’a giden turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdendir.

 

Vatikan Bahçeleri

Vatikan Bahçeleri, 23 hektarlık alanıyla şehrin yarısından fazlasını oluşturan bahçe ve parklardır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bahçe ve parkların Barok ve Rönesans dönemlerinde kurulduğu, 1200’lü yıllardan bu yana Papaların dinlenmek için kullandığı bir alan olduğu bilinmektedir. İçerisinde pek çok heykel ve çeşme bulunmaktadır. Yeşil alanların ve birbirinden renkli çiçeklerin sunduğu görsel şölenle Vatikan Bahçeleri yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.