Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısında

Türkiye-Amerika ilişkileri Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın, ABD’ye gönderildikten sonra ilk kez hakim karşısına çıkmasıyla tekrar gerilebilir mi?

BoraJet’in ve SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz Cuma günü yıllardır süren mücadelenin sonucu ABD’ye iade edilmişti. Korkmaz, bu hafta ortası Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde hakim karşısına çıktı. Kara para aklamak, dolandırıcılık ve adaletin tesisini engellemekle suçlanan Korkmaz, suçlamaları reddetti. Korkmaz’ın 21 Eylül’de yapılacak duruşmada dava dosyasının asıl hakimi Jill Parris’in karşısına çıkacağı açıklandı. Duruşma sonrasında Korkmaz cezaevine gönderildi.

Wall Street Journal, konuya ilişkin geçen sene 2 Ağustos 2021 haberinde Korkmaz’ın ABD’ye iade edilme durumunun Erdoğan için bir “prestij kaybı” olacağını yazmıştı. WSJ analizinde:

“Korkmaz’ın bir ABD mahkeme salonunda yargılanması ve Türk hükümeti arasında ortaya çıkabilecek yolsuzluk iddiaları”, Ankara’daki muhalefet milletvekillerine ve ABD’deki analistlere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinin Türkiye’nin yurtdışındaki itibarını onarma çabalarına engel olacak.

Erdoğan zaten zor durumdaki bir ekonomi, aşağıya doğru kayan anket sayıları ve üst düzey hükümet yetkililerine yönelik yolsuzluk iddialarıyla mücadele ediyor. Türk hükümeti ayrıca, düzensiz ekonomik politikalar ve iç siyasi baskılar nedeniyle zarar gören uluslararası imajı onarmak için büyük gayret içinde.

İki ülke arasındaki iade mücadelesi, insan hakları, Türkiye’nin bir Rus hava savunma sistemi satın alması, Suriye’deki çatışmada çatışan çıkarlar ve Başkan Biden’in Nisan ayında Ermeni soykırımını tanıma kararı konusunda zaten gergin olan Türk ve ABD hükümetleri arasındaki bağlara da zarar verebilir.’’ demişti.

Korkmaz’ın Amerika’ya teslimi ile alakalı henüz bu hafta bir köşe yazısı veya analiz yayınlanmadı.

Beklenen oldu ve Korkmaz ABD mahkemesinde yargılanacak. Yargı sürecini hem Türkiye hem Amerika yakından takip ediyor.

Korkmaz’ın, Utah’a bağlı Plymouth kasabasında kurduğu Washakie Yenilenebilir Enerji şirketi adına biyodizel üretmek için Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan ile 1 milyar dolar miktarında yanlış gelir vergisi bildiriminde bulunarak ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırdığı öne sürülüyor. Korkmaz’a yöneltilen suçlamalar arasında federal ajanlara yalan söylemek, Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı da 2018 yılında dolandırdığı iddiaları da var.

Korkmaz, suçlu bulunması halinde her suçlamadan en fazla 20 yıl hapis cezası alabilir.

Gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.