Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir’e Süper Lig hayal

Şunun şurasında Birinci Lig’in başlamasına sadece 2 gün kaldı. İzmir Takımları kış uykusundan tam uyanamadı. 6 milyonluk kent İzmir, Süper Lig’e bu sene takım çıkaracağa benzemiyor. Altay, belli ki, 300 milyonu bulan borç batağı nedeniyle, eli, kolu bağlı gözle görülür transfer yapamıyor. Sadece Deniz Kadah’a imza attırıldı. Yaşanan tartışmalardan sonra kulüp ile ilişiğini kesen son yılların başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Menemenspor’u aldı, bu kulübe de Balçova ve Altay gibi lig atlatmaya çalışacak. Transfer yasağı ve tüm yabancıların FİFA’ya gitmeleri nedeniyle siyah-beyazlıların yaşları 40’a dayanan hatta geçen eski yıldızları İbrahim Öztürk ve Murat Uluç başta, aralarında 31 yaşındaki Zeki Yıldırım ve 7 tecrübeli oyuncuya bel bağlamış görünüyor.

Taraftarlar, bu durumu, “Mustafa Denizli ve Sinan Kaloğlu’nu da oynatsınlar” diye espri ile karşılıyor. Görünen o ki, Galatasaray’a satılan Kazımcan Karataş’tan gelecek 24 milyon TL ve Birinci Lig yayın ve katılım geliri ile sezon geçirilecek. Göztepe’de ise, Danimarkalı iş adamı Ankersen’in kulüp hisselerinin yüzde 75’ini almasıyla umutlanan sarı-kırmızı sevdalılar, şimdiye dek beklenen transferlerin gerçekleşememesi ile hayal kırıklığına uğradı. Ankersen konuşmuyor, eski başkan Mehmet Sepil ise, “Bekleyin; Midtjylland takımını Danimarka’da uçuran Ankersen,  Göztepe’yi de güldürecek” diyor.

Ancak şimdiye kadar, sadece Samsunspor’dan eski futbolcuları Yasin Öztekin’i yuvaya döndürdüler, Altınordu’dan da Hüsamettin Yener’i transfer ettiler. Kaptan Halil’in Belçika’nın Westerloo, Jahoviç ile Berkan Emir’in Eyüpspor’un yolunu tutmaları, Murat Paluli’nin Sivaspor’u seçmesi, Göztepe’de kan kaybı olarak nitelendiriliyor. Yönetimin, geçen sezon taraftarlarla yıldızı pek barışmayan kaleci İrfan Can’ın kalmasına karar vermesi de tepkilerle karşılanıyor. Altınordu, yine sessiz ve derinden gidiyor. Kadroyu yüzde 90 korudular. Trabzonspor’dan Sefa Kınalı’yı renklerine bağladılar. Özetle İzmir ekipleri yeni sezona sorunlarla giriyor. Eğer Göztepe bir transfer şahlanışı göstermezse Süper Lig’den İzmir nasıl söz edebilir ki?