Dev kongre Ziya Başkan’ın katkısı ile İstanbul’a alındı

Arıcılık ve arı ürünleri konusunda uzun süredir çok sıkı çalışıyoruz. Türkiye’de arıcılığın merkezlerinden biri olan Muğla ve çevresindeki yangınlara rağmen aracılar arı gibi çalışmaya devam etti ve ediyor. Bu kadar sıkı çalışınca yani iyi düşünüp iyi yapınca iyi gelişmeler de sizi buluyor. İyi haberi Güvenilir Ürün Platformu’nun Danışma Kurulu Başkanı ve Bee’o Propolis’in Kurucusu Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı şu sözlerle vermişti:

“Dünya arıcıları İstanbul’da toplanıyor. Yaklaşık 5 bin arıcı İstanbul’a gelecek. Dünyada arıcılık sektörüne dair son teknolojik ve akademik bilgiler İstanbul’da konuşacak. Dünyaya arı olmazsa hayat olmaz mesajını İstanbul’dan vereceğiz.”

Arıcıların morallerinin dip yaptığı böyle bir dönemde bu kadar önemli bir etkinlik nasıl İstanbul’a gelmişti? 47. Apimondia Kongresi nasıl İstanbul’a alınmıştı? Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı’ya bunu da sorduk tabi ki doğal olarak… Her zaman ki kibar tavrı ile Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin’in konuyu daha iyi bileceğini ifade etti ve adresi verdi.

Ziya Şahin, birkaç yıl önce yapılan Kongre’de çok önemli çalışmalar yapmıştı. Türkiye’nin arıcılıkta geldiğini noktayı bütün dünyaya anlatmak için var gücü ile çalışmıştı. Bu Kongre’nin de yeniden İstanbul’da yapılması için hemen devreyi girdi. Kongre’nin ev sahibi olan Dünya Arıcılar Birliği ile hemen temasa geçti. 24-28 Ağustos tarihlerinde yapılacak Kongre için herkesi ayağa kaldırdı. Ve çalışma sonunda şu noktaya gelindi:

“2017 yılında ülkemizde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen 45. Apimondia Kongresi’nin dünyada bugüne kadar yapılan kongreler içinde en katılımı yüksek ve başarılı kongre seçilmişti. Bu İstanbul’un önünü açtı. TAB bir asır sonra da Apimondia’ya üye olsa güçlü yapısı ve başarılı çalışmaları dünyada yakından takip edilen bir kurum oldu. Tüm bu gelişmeler etkinliğin İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenmesini sağladı. Tabi ki bu gelişmede Conmark Turizm Organizasyon katkısını da ayrı bir yere koymak gerekiyor.”

Evet biraz önce ifade ettiğimiz gibi arıcıların morallerinin dip yaptığı bir dönemde 5 yıl sonra Apimondia Kongresi yeniden İstanbul’da yapılıyor.

Kongre’nin Rusya’da yapılmasının iptal kararının ardından Türkiye’de yapılmasını Covid 19 ile ilgili aşı türlerine gösterdiğimiz esneklik, THY’nin ulaşım rahatlığı ve kolay vize uygulaması gibi unsurlar da çok etkili oldu.

İstanbul kısa sürede harika toplantı yapar

Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı Kongre’ye ilişkin Başkan Jeff Pettis katılımcılara davet için yazdığı mektubu iletmiş… Sektöre, bilim insanlarına ulaşan ve muhteşem cümlelerin yer aldığı bu mektubu bizde sizlerle paylaşıyoruz:

“Sizi 24-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 47. Apimondia Kongresi’ne davet etmekten mutluluk duyuyorum. Bildiğiniz gibi 47. Apimondia Kongresi 2021’de Rusya’nın Ufa kentinde düzenlenecekti fakat önce COVID nedeniyle 2022’ye ertelendi, daha sonra da kongrenin yerini değiştirme zorunluluğu doğdu. 47. Apimondia Kongresi’nin yerini, bu kadar kısa sürede harika bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğimizi bildiğimiz İstanbul’a taşıdık.”