İstanbul, bienale hazırlanıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle 17 Eylül-20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’nin katılımcıları açıklandı.

Sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı ve pek çok başka alandan katılımcının yerel topluluklarla bireysel veya kolektif çalışmalar yürüterek katkı sunduğu 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül’de başlıyor.  

İki yılı aşkın süredir dünyanın farklı coğrafyalarındaki topluluklarla işbirliği içinde yürütülen projeler, İstanbul’un çeşitli ilçelerinde, 17. İstanbul Bienali boyunca etkileşime açılacak. Etkinlikler, müdahaleler ve beklenmedik buluşmalar da sergilerin birer parçası olacak.

İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer sürece dair şunları söyledi:“17. İstanbul Bienali, yalnızca sanatın farklı toplulukları bir araya getirme gücünü öne çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda kentin kendisini, birlikte yaratmak ve işbirliği için verimli bir zemin olarak görüyor. Misafirperver mekânlarda, kamusal kültürlerimizi savunan ve canlandıran inisiyatiflerle bir araya gelme ihtiyacını bu bienalde yineliyoruz. Şehir genelinde ve ötesinde topluluklarla uzun vadeli bir etkileşim geliştirmek istiyoruz.”