İmamoğlu tuzağa nasıl düşürüldü?

96’ncı Gazi Koşusu, geçen Pazar günü, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. Yarışı, Jokey Özcan Yıldırım’ın “Secret Power” adlı İngiliz kısrağı kazandı…

3 yaşlı İngiliz taylarının hayatlarında bir defa koştukları”, yarışçılığımızın “en büyük ve en anlamlı yarışını seyretmek için” Hipodromu rekor sayıda yarışsever” doldurmuş, TV başlarında milyonlarca kişi yarışı seyretmişti.

İşte Veliefendi Hipodromu’nda o gün, onbinlerce, TV başında milyonlarca seyircinin önünde bir protokol skandalı yaşandı; İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı “tam bir protokol tuzağına” düşürüldü!..

Gazi Koşusu, sadece “at yarışçılığımızın değil”, Türk sporunun “Atatürk adına düzenlenen” en büyük organizasyonu idi.

Yarışın birincisin, “Cumhurbaşkanları, ya Hipodroma kendileri gelerek, ya ‘kendilerini temsil edecek’ bir bakanı (Genellikle Tarım Bakanı) ya da Cumhurbaşkanlığı’ndaki en üst düzeydeki bürokratı veya İstanbul Valisi’ni göndererek” kupayı verdirirlerdi. Türkiye Jokey Kulübü’nün Komiserler Kurulu başkanlığına getirilerek, “ikinci maaş verilen” Tarım Bakanı’nın dört yardımcısından birine verdirmek, büyük Atatürk’e karşı yapılan saygısızlıktı.

(Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı döneminde “bu büyük anı yarış ve organizasyonu için” Hipodrom’a hiç gelmemişti.)

Dahası, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu protokol tribününe gelmiş, TJK Başkanı karşılamamış, “protokol tören toplu görüntü oluşturulmasında” da kenara itilmişti.

Yarışın sonunda yapılan kupa töreninde, yarışı kazanan Secret Power’in sahibi Emrah Kırmızı’ya kupayı Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nihat Pakdil verdi.

Yarışı kazanan jokey Özcan Yıldırım da plaketini, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz’ün elinden aldı.

Ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da “kazanan atın antrenörü” Yaşar Demirci’nin plaketi verdirildi.

İmamoğlu, “Atatürk’e ve kendisine yapılan” bu saygısızlığa tepki koyamadan törenden “geldiği gibi ‘sessizce’ ayrılırken” kimseler de farkında olmadı.