TOBB 70. yılını 70 bin fidanla taçlandırdı

Türk iş dünyasının önemli kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)’un 70’inci kuruluş yılı Ankara’da TOBB binasında yapılan coşkulu bir törenle kutlandı.

81 ilden gelen iş dünyasının temsilcileri Ankara’da Birlik Merkezinde buluştu. Tören, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM eski başkanlarından Cemil Çiçek, eski Ticaret Bakanlarından Hayati Yazıcı ve bazı milletvekilleri, odaların ve borsaların yönetim kurulu ve meclis başkan ve delegelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.    

Törende Milas Ticaret ve Sanayi Odası( MİTSO)’yu Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Delegesi Reşit Özer ile birlikte TOBB Delegeleri Kadir Karagülle ve Özer Topuz ile birlikte oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu temsil ettiler.  

Yörelerinin ürünlerine AB’den coğrafi işaret almayı başarmış olan ve aralarında MİTSO’nun da olduğu TOBB üyesi 5 odaya teşekkür plaketleri verildi. MİTSO’nun plaketini Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte verdiler. Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınması nedeniyle teşekkür plaketiyle ödüllendirilen MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, AB’den coğrafi işaret alınacak ürünler arasında sıranın Milas yağlı zeytinine geldiğini belirterek, “Milas’a özgü sofralık bir ürün olan Milas yağlı zeytinin de coğrafi işaretini almak için AB’ye başvurumuzu yapmıştık. İşlemler sürüyor. Ayrıca Milas’a özgü diğer ürünlerimiz için de AB coğrafi işaret başvurusu yapmak için hazırlıklarımız devam etmektedir. “ ifadelerini kullandı.

Konuşmasında 70. yılda Hatıra Ormanı oluşturma kararı aldıklarını açıklayan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, “Tam 70 bin fidan dikeceğiz. Camiamıza yakışan bu ormanı, ülkemize kazandıracağız. Böylece hem çevreye ve doğaya katkı verecek, hem de gelecek nesillere kalıcı bir miras bırakmış olacağız” dedi.

TOBB’un 70. yılda yerel bir kurumdan, küresel bir aktöre dönüştüğünü bildiren, arttırdıkları faliyetler ve geliştirdikleri kurumsal kapasitesiyle özel sektörde güç birliği sağladıklarını İş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümete aktardıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin otomobil üretme hayalini gerçekleştirmek üzere öncülük yapıp, TOGG’u hayata geçiren, tarımda 50 yıllık hayalimiz olan lisanslı depoları başlatan, Türkiye Ürün İhtisas Borsasını kuran, yurtdışında Ticaret merkezi açan ve çok geniş bir yelpazede, özel sektöre hizmet sunan, işlerini kolaylaştıran, oda borsa sisteminin dünyada örnek gösterildiği bir seviyeye ulaştık. Değişim ve dönüşümün öncüleri haline geldik. Elbette daha yapacak çok işimiz var. Ülkemizi hak ettiği yere çıkarmak için, iş dünyası daha hızlı koşmak zorunda” diyerek iş dünyasına mesajını verdi ve konuşmasını sonlandırdı.

 

Loading