Ukrayna ve Yunanistan’ın akıbetleri

Doğduğum günden bu yana, çocukluğum dahil olmak üzere hatırladığım şey, sürekli konuşulan ve dilden düşmeyen, Yunanistan’ın Türk’e ve Türkiye’ye olan düşmanlığı konusudur. Yüzlerce yıl boyunca Osmanlı idaresi altında kalan bu ırk, bu durumu hiçbir zaman hazmedemedi. Osmanlı’nın hatası da, bu ve benzeri ulusları benimsememesi ve kendi içinde asimile edememesiydi.

Padişahlık dönemindeki bu alicenap davranışlar, mevcut durumda bulunan Bulgaristan, Yunanistan vb. devletlerin başımıza bela olmaları sonucuna yol açtı.

Gelelim günümüze… Yunanistan yine kıpırdanıyor. Zaten hiçbir zaman kendi başına bir şey yapamaz. Kıpırdanmasının arkasında Amerika, İngiltere ve İsrail üçgeni vardır.

Amerika ve AB pandemi sonrası süreçte ekonomik sıkıntı içindeler. Adeta çöküntü durumunda bir tablo sergiliyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Ukrayna’yı ve liderini kelimenin tam anlamıyla aldatarak, güya destekleyerek, Rusya ile başının belaya girmesine yol açtı. Ukrayna lideri ise ajan gibi hareket ederek onlara güvendi ve ortada kaldı. Akıbetinin ne olacağı belli değil. Rusya’nın geri adım atmaya niyeti görünmüyor. Ve Ukrayna, şimdi bu harekâtın süresiz esiri olmuş durumda. Ülke perişan ve devlet başkanını da kaçacak delik arayacağı bir son bekliyor gibi görünüyor. Yazık.

Yunanistan’a dönecek olursak… Ege ve Akdeniz’de Türkiye’yi mütemadiyen rahatsız etmeye devam ediyor. Amerika da bu ülkenin topraklarının muhtelif yerlerine çok sayıda üs kurdu. Bu üsler, güya Rusya’ya karşı konuşlanıyor. Masallar bu şekilde. Gerçekler ise, bu üslerin Türkiye’ye karşı konuşlanıyor olduğudur. Hedef, Türkiye’dir.

Amerika, İngiltere, İsrail üçgeni, Ukrayna filmine Türkiye’nin de girmesini istiyor. Yunanistan’ın başında bulunan zat, Miçotakis, tam bir ajan gibi davranıyor.  Amerikan kapanına düşmüş durumda. Ülkesi ise Amerikan işgalinde. Bu şekilde akıbeti, Ukrayna tablosuna benzer olabilir. Haddini bilmez ise.

Sonuç… Türkiye bu tahrike düşmez. Tıpkı Sayın İnönü’nün 2. Cihan Harbi’nde oyuna düşmemesi gibi, sabırla doğru yolda kalacaktır diye düşünüyorum. Amerika, İngiltere ve İsrail hiçbir zaman maşa kullanmaksızın harp etmezler. Bugün de Yunanistan’ı kullanarak Türkiye’de karışıklık çıkararak, ülkeyi parçalamak istemektedir. Umarız Yunanistan bu “kumarı” oynamaz. Türkiye ise sakin, sabırlı bir hareket tarzı içinde bulunmalıdır. Zamana kim hakim olursa, sıkıntıyı atlatan ülke o olacaktır. Yunanistan, Batı’nın şımarık akrabasıdır. Arada kabadayılık eder, sonra hizaya gelir. Türkiye’nin tutumu da doğrudur. Ancak unutmayalım, oyun tekrarlanmaktadır. Türkiye’nin tek bir hata yapma hakkı yoktur.