İstanbul Finans Merkezi Kanunu Meclis’ten geçti

İstanbul Finans Merkezi Kanunu TBMM Genel Kurul’nda kabul edildi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, İstanbul Finans Merkezinin bir gayrimenkul projesinden ibaret olduğunu ifade etti. İstanbul Finans Merkezinin, bugün itibarıyla bakıldığında, bir gayrimenkul yap-sat projesinin ötesine geçecek bir proje olmadığını savunan Toğrul, “Finans merkezi olmanın koşulu, devasa bir kampüs inşa etmek değildir.” dedi. Toğrul, İstanbul Finans Merkezinin uluslararası bir finans merkezi haline gelmesi için hukuk devleti ilkelerine riayet edilmesi, öngörülebilir yasal çerçevelerin hukuk ve ekonomi kurumlarına olan güveni sağlaması, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerinin güvence altında olması gerektiğini söyledi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “İstanbul Finans Merkezi” adı altında verilen bu kanun teklifinin bir inşaat ve rant alanı oluşturmaya yönelik düzenlemeleri içerdiğini öne sürerek, “Onun için bu teklifle birlikte ortaya bir finans merkezi çıkmaz.” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, HSK’nin yaz kararnamesiyle 5 bin 75’i adli, 351’i idari yargıda olmak üzere toplam 5 bin 426 hakim savcının yerlerinin değiştirildiğini belirterek, “Görev yaptıkları mahkemelerde talimatla karar verenler ödüllendirildi; adaletten yana, yargı bağımsızlığından yana, hukukun üstünlüğünden yana tavır koyup hukuki görüş bildirenler ise cezalandırıldı” diye konuştu.