Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Turkey / Turkish / Türkiye / Türk!

“Turkey’i ‘Türkiye’ yapmak” güzel de, Türk Hava Yolları’nı ‘Türkiye Hava Yolları’ yapmak” ne anlama geliyor?

Yoksa “Anadolu’yu Araplaştırmak Projesi adım adım gerçekleştiriliyor” iddiacılarına hak mı verdirilmek isteniyor?

“Atatürk” adı ülkenin dört bir yanından “öyle ya da böyle uydurulan gerekçeler ile” silinirken, büyük Atamız’ın  “Ne Mutlu Türk’üm diyene” sözü de silinmişken, şimdi sıra “Türk” sözüne mi geldi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde “Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız” demesine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sert tepki gösterdi. Ve “Sen bu türlü saçmalamaya devam et, biz geldiğimizde onu da düzeltip ‘Türk Hava Yolları’ yazarız” cevabını verdi.

“Türk Hava Yolları mı, Türkiye Hava Yolları mı?” sorusunu, ülkede “Türk Milliyetçiliğinin lideri olarak gösterilen” MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sormak gerekmiyor mu?

“Atatürk” adları siliniyor, Bahçeli susuyor, “Türk” sözü siliniyor, Bahçeli susuyor… “Andımız” silindi, Bahçeli sustu… Milliyetçilik, Ülkücülük bu mu?

“Hayır ‘Tük Hava Yolları olmalı’ diye gürlemek” Devlet Bahçeli’nin ve MHP’nin görevi iken, neden meydanı Meral Akşener’e bıraktı?

Dünya Tarihi’nde “Ümmetçilik ile Milliyetçilik kaynaşmasının ‘başarılı olmuş’ bir örneği” yoktur.

Ümmetçilik ve Milliyetçilik “birbirinin zıddı” iki düşünce sistemidir. Milliyetçilik Ümmetçiliği, Ümmetçilik, Milliyetçiliği reddeder…

Şimdi kimse “Ama… Muhafazakarlık…” demesin; “Muhafazakarlık” çok başka, “Ümmetçilik” çok başka birer düşünce sistemidir!..

Çok arkadaşım var; “Muhafazakar… Milliyetçi…” ama “Ümmetçi misin” sorusuna “Allah korusun” diyen… “Kimse beni Atatürk’e ihanet ettiremez” diyen…

Şimdi geliyorum, “Türk Hava Yolları’nı, Türkiye Hava Yolları yapan” iktidarın bu hamlesine, “6’lı Masadaki 6 partinin kaç tanesinden tepki geldi?” sorusunun cevabını aramaya…

GÖZLEM, bu sorunun cevabının, Türkiye’nin yarınları için “çok önemli” olduğuna inanıyor.

Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi “atılan bu adım için” ne diyorlar?

“Görmedim / Duymadım / Konuşmuyorum” görüntüsü vermek ile bu sayfa kapatılabilir mi?

Hem de “Bu ülke, tarihte Türk’tü bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır” diyen Atatürk “ebedi” önderimizken…

Çetin GÜREL

 

********

NOT: Bu yazı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye Hava Yolları” kararından tepkiler üzerine vazgeçip, “Türk Hava Yolları” adına dönmesinden önce yazılmıştır.