Nureddin Nebati’den tüketici kredisi açıklaması

Adana’da Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüketici kredileri konusunda “Dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik pozitif anlayışla hareket ediyoruz. 50 bin liraya kadar olan kredilerde vade süresini azaltmadık” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Adana’da düzenlenen Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması programında açıklamalarda bulundu.

“Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefinin gerçekleşmesi yolunda kadınlarımızın ekonomiye katkı vereceklerine de gönülden inanıyorum” diyen Nebati, AKP döneminde kadınların iş gücüne katılımının arttığını savunarak, “Bu rakamları yeterli bulmuyoruz. İş gücüne katılım oranını eğitim düzeyiyle ilişkili olduğunun farkındayız. Yükseköğrenim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 70 seviyesindedir. Odak noktamıza eğitime çok önemli bir yer veriyoruz. Kız çocuklarımızın eğitimine özel bir önem arz ediyoruz” dedi.

Ekonominin genel durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nebati, “Türkiye imalatla, ihracatla büyüyor. İstihdam yaratıyor, işler dönüyor ve bu çarklara kadın eli değdikçe bereketleniyor. Yeni dönemde küresel fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak amacıyla kurguladığımız Türkiye ekonomi modelini başarılı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Modelimizin odağında, ihracatı, üretimi, yatırımları artırırken cari dengeyi kalıcı olarak tesis etmek yer alıyor” diye konuştu.

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına bütçeden mart ayında 11.7 milyar lira, nisan ayında 4.6 milyar lira ve mayıs ayında da 4.8 milyar lira olmak üzere toplam 21.1 milyar lira tutarında ödeme gerçekleştiğini ifade eden Nebati, bu maliyetleri yayınlamaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi: 

“Tüketici kredilerinde yüzde 5 olarak uygulanan BSMV oranını yüzde 10’a çıkarak kredilerin sadece üretime yönlendirilmesini selektif kredi politikamızı daha da pekiştirerek ilerliyoruz. Bu adımın enflasyonla mücadele sürecine katkı sunacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımızın gelire kıyasla aşırı borçlanmasını önlemek amacıyla tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati programını sıkılaştırdık. Tüketici kredilerinde dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik pozitif anlayışla hareket ediyoruz. 50 bin liraya kadar olan kredilerde vade süresini azaltmadık.”

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedine (GES) de değinen Nebati, “Bireysel yatırımcılarımıza sunuyoruz. Buna yönelik talepler 15 Haziran’dan itibaren aldık 22 Haziran sürecine kadar talep toplama devam edecek. GES’lerin getirisi yüzde 23.04 olacak ve kupon gelirleri 3 ayda bir ödenecek” dedi.