Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kaftancıoğlu son değil

Economist bu haftaki sayısında Erdoğan ve seçim hazırlıklarına yer vererek konuyu, “Erdoğan’ın herkesle savaşı” başlığı ile değerlendirmiş. Makale, Canan Kaftancıoğlu’nun hapse atılıp hemen ardından ev hapsi kararı ile hapisten çıkarılmasını anlatarak başlıyor ve “Kaftancıoğlu son olmayacak, sırada İmamoğlu” var diyor.

Muhalefetin üzerine artan baskının sebebi ise yaklaşan seçimler. Economist durumu şu şekilde özetlemiş: “TÜİK’e göre enflasyon %73, fakat bu sayılara vatandaşların çoğu itibar etmiyor. Gerçek rakam 3 haneli olabilir. Erdoğan’ın faiz indirimi açıklaması TL’nin değerini daha da kötü etkiledi. Erdoğan kariyerinin en zorlu seçimine doğru yaklaşırken enerjisini git gide kötüye giden ekonomi için kullanmak yerine yurtiçi ve yurtdışında yok edecek canavarlar bulmaya kullanıyor.”

Buna ek olarak, eleştirmenler Kavala ve gezi olayları mağdurlarının yargı sürecini Erdoğan’ın “herhangi bir eleştiri ve halk ayaklanmasına tolerasyonu olmayacağı mesajını vermesi” olarak yorumladılar. Yani, “demokrasiden uzak, otoriter ve kötüye giden ekonomisiyle değişen bir Türkiye algısı” yurtdışında artarak devam ediyor.

Başka değinilen bir konu ise Suriye, Türkiye ve YPG. Amerika basının yorumuna göre, normalde YPG’yi Suriye’de destekleyen Rusya Türkiye’nin olası bir atağına sessiz kalacaktır. Bunun sebebi ise “Putin’in enerjisinin çoğunu Ukrayna savaşına vermesi ve NATO’ya Finlandiya ve İsveç’i girmesini engelleyen Erdoğan’ı ödüllendirmek istemesi.”

Muhalefete karşı atakların yorumlanması bir kenara, “Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’e karşı teröre sessiz kalma haykırışlarını” halen kimse anlamışa benzemiyor. Yıllardır PKK terör örgütüne verilen mücadele Türkiye’nin her zaman önceliğinde olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Eleştirmenler, “Erdoğan toplumdan alkış toplama ve Avrupa ve Kuzey ülkelerine öfkeyi arttırmak adına başka ülkelere daha terör suçlamalarıyla savaş açacağını” öne sürüyor. Gelişmeleri birlikte takip edip göreceğiz.