Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Gönüllü kölelik devri sona eriyor

Nüfusu hayal etmek üzere on metre ötenize yarım ila bir santimetrelik bir cisim koyun.  Modern bir cep telefonunun ince tarafı kadar.  Bu Göbeklitepe, Harbetsuvan tepesi, Ayanlar Höyük, Karahantepe, Tepehan Höyük zamanındaki dünyadaki beş ila on milyonluk insan nüfusunu temsil etsin!

2 metre ötenize ise bir kurşun kalemi diklemesine koyun veya 25 cm boyunda herhangi bir cismi, bir penseyi veya bir budama makasını. Evvel Zaman (EZ) ve Yeni Zaman (YZ) ayrımı İsa’nın doğumu zamanında iki yüz elli milyon olan dünya nüfusunu görselleştirsin. 

50 cm’lik bir cismi ise yarım metre ötenize koyun. Orta boy balta sapı, bir büyük kitap diklemesine falan olabilir. Beş yüz milyon olan dünya nüfusunu temsil etsin.  Marco Polo, Amerikaların keşfi, İstanbul’un Fethi; Fatih Sultan Mehmet, Portekizliler Brezilya’yı keşfediyor.

Fransız ve Amerikan İhtilallerinden hemen sonra Endüstri Devrimi Napolyon 1800’ler… 1 metre!  (Bir milyar olan dünya nüfusunu temsilen). Bir sandalye koyun örneğin. Veya bir küreğin sapını gömün bir metresi dışarıda kalsın!

Oturduğunuz yere 2 metre kaldı!

Antibiyotiğin keşfi dünya savaşları: 1900’lerin ilk yarısı; 2 metre!

Bir basketçi genci dikin.   (İki milyar) Oturduğunuz yere bir metreden az kaldı.

2000 yılı 7 milyar şimdi 8 metre!  Oturduğunuz yer! Evin 3. katı bitmek üzere ammmmma, hızı yavaşladı ve yakında azalma başlayacak.

İnsanoğlu yavaş da olsa çocuk yapıp gönüllü kölelik devrini bitiriyor. Gelişmiş toplumlarda azalıyor!

Bu rakamları hep tekrarlayın ve hatırlayın ki demografi nedir bir his geliştiresiniz. Dünya tarihini bu rakamlarla el ele anlayın.

Bilinçle falan veya politikacıların dedikleriyle olmuyor bu demografi. Bilim daha tesirli. Aşı icat edilince on çocuk doğurmuyor insanlar mesela.  Daha uzun yaşıyorlar! İnsanlar akıllanıyorlar yavaş da olsa. Sürü öncülerin peşinden gidiyor.  Yaşam uzuyor.  Avrupa önde, Asya ve Afrika da peşlerinden geliyorlar. Orada da nüfus artışı yavaşlayıp duracak!

Çocuklar, torunlar tabii ki geleceğimiz. Ama biz olmayınca olacak bir gelecek. Çocukların “gönüllü” köle olma ve sonra çocuklara gönüllü kölelik devri bu yüzyıl sona erecek. Çocukların eğitimi ve sağlığı toplumsal bir mesele olacak ve ailelerden ve dinden öte bunu zor da olsa kavrayacağız. Bu genel kabul görecek. Duygusal ve güdüsel yaklaşım yerine akıl ile yaklaşım, en sonunda türümüzün bu biyolojik ortamda devamı için galip gelecek.