Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Fransa’ya bile krem sattık, kimyayı ihracat lideri yaptık

İhracatçı birliklerinde artık kimya belirleyici sektör olmaya başladı. Seçimler bunun en açık göstergesi oldu. Sektör, bu gücü liderliğinden alıyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister bu gelişmeyi şu cümlelerle anlatıyor:

“Kimya sektörü olarak istikrarlı bir şekilde ihracatımızı artırmaya ve ihracat liderliğimizi korumaya devam ediyoruz. İlk beş aylık dönemde sektör ihracatımız 13,6 milyar doları aştı. Sektörümüzü üçüncü kez birinciliğe taşıyan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyor ve gurur duyuyorum.”

Sektörün yıldız isimlerinden Servet Şerifoğlu da Pelister’in gurur duyduğu isimlerden bir… Krem konusunda dünya markaları çıkaran Fransa’ya ürün satmayı başaran bir isim Servet Şerifoğlu şu bilgileri paylaşıyor:

“Tamamen yerli ve milli sermayeyle kurulan URAW Kozmetik bugün Avrupa, Amerika, Birleşik Krallık, Uzak Doğu, Orta Doğu, Asya dahil olmak üzere 28 ülkeye satış yapıyor. Hedef:  Kalitesiyle, yenilikçiliğiyle, ileri teknolojisiyle dünyanın her ülkesinde bilinir, güvenilir ve tercih edilir bir Türk markası olma gururunu yaşamak ve yaşatmak. Dış sermaye ve ortaklık yapısı olmayan, en fazla ürün gamına sahip sektördeki tek yerli firma.”

Peki Servet Şerifoğlu’nun bu başarısının arkasında ne var? Şerifoğlu “20 yıllık tecrübeyle” diyor ve devam ediyor:

“Türkiye’nin en büyük AR-GE laboratuvarıyla, 5 bin 500 metrekarelik üretim tesisiyle, sektöre imza atmış marka ve ürünleri de içeren 200 farklı ürün gamıyla, kendilerini Türk markasını dünyaya tanıtmaya adamış, kaliteden asla ödün vermeyen, sürekli yeni buluşlar peşinde olan şirket olmayı hedefledik. Bu yüzden URAW Kozmetik, büyümede sınır tanımadı. Yıllık yüzde 30 büyüme hedefini koyduk ve başardık. Erişilebilir bir fiyat politikası ile tüketicinin sempatisini kazandık.  URAW ürünlerini, kendi internet sitesinin ve online alışveriş sitelerinin yanı sıra ürün bazında Türkiye’deki tüm eczanelerde bulmak mümkün. Dünyanın en fazla online satış yapan markaları arasında yedinci sıraya geldik.”

Adını Urfa’dan aldı

Servet Şerifoğlu, Real Madrid maçını seyrederken “Madrid, başarılı futbol takımıyla dünya çapında bir kent oluyorsa. Herkes Madrid’i Real Madrid sayesinde tanıyorsa benzer bir şey neden Urfa için olmasın” diye düşünür.

Bunun üzerine “Urfa’dan da öyle bir marka çıkaracağım ki tüm dünyada kabul görecek’ diye yola çıkar. Ve ‘Urfa’dan dünyaya’  from URFA to the World yani URAW markası ortaya çıkar.

2015’ten itibaren URAW markası altında ilerleyen çalışmalar, bugün tam da bu hedef doğrultusunda Urfa’dan çıkan Türk markasını kemikleşmiş markalara ve sadık müşterilere sahip kozmetik sektöründe rekabetçi konuma getirir. Son dönemde ise başta Fransa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde bilinen bir marka haline gelir URAW… Ve Urfa’nın dünyanın tanıdığı bir kent olması için yol alır.