Anadolu Efes’ten Muğla’ya yeşil adım

Doğayı iyileştirmeye yönelik çabalarının yanı sıra Muğla’ya yeni sürdürülebilir turizm rotaları kazandırmayı istediklerinin altını çizen Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk turizmin çarpan etkisiyle yerel kalkınmaya ve kadınların güçlendirilmesine katkı sunmak istediklerini söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

ZEYNEP GÜREL

Bizim gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en güzel miras, temiz su kaynakları, yeşil orman, verimli tarım arazileri, kısaca yaşanabilir bir dünya olmalı. Bu yüzden çevre konusunda atılan her adım, yapılan her çalışma ayrı anlam taşıyor. Muğla’da yerel kalkınmaya ve sürdürülebilir turizme 2018’den bu yana destek veren Anadolu Efes, geçen yıl yaşanan büyük yangınlarda bölgenin yanında olmuş ve yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde yangın söndürme çabalarına ilk destek olan şirketlerden biri oldu. Şirket şimdi de Muğla’nın çevresel, sosyal ve ekonomik rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak için harekete geçti.

Bu kapsamda bu yıl “Tek Bir Dünya” teması ile kutlanan Dünya Çevre Günü vesilesi ile Anadolu Efes Gönüllüleri, şirketin iş ortakları ile birlikte Marmaris’te fidan dikimine başladı., Doğayı iyileştirmeye yönelik çabalarının yanı sıra Muğla’ya yeni sürdürülebilir turizm rotaları kazandırmayı istediklerinin altını çizen  Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk turizmin çarpan etkisiyle yerel kalkınmaya ve kadınların güçlendirilmesine katkı sunmak istediklerini söyledi.

2018’den bu yana Gelecek Turizmde kapsamında Köyceğiz’deki Aromatik Bitkiler Evi projesiyle bölgeye katkı sunduklarını ancak bu yıl katkının kapsamını genişleteceklerini anlatan Onur Altürk, “İklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı gibi konular bize dünyanın alarm verdiğini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz dönemde sahip olduklarımızı korumak, gezegene zarar veren değil, gezegeni iyileştiren tarafta olmamız gerekiyor. Daha adil, kapsayıcı, doğaya daha duyarlı toplumlara ve ekonomilere dönüşmek zorundayız. Biz de Anadolu Efes olarak gezegenimizin geleceği ve çözümün bir parçası olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Onur Altürk, yaptıkları çalışmaları şu şekilde anlattı:

“Geçen sene “Tabiatımız Özel” projesi kapsamında 3 milyon ağaç tohum topunu, insan elinin değmediği sarp alanlarda toprakla buluşturarak yeşilin +1’i olduk. Kısa süre önce de aldığımız her üç nefesten 2’sini borçlu olduğumuz denizlerimizin biyoçeşitliliğine katkı sunmak için “Denize +1 Nefes” projemizle maviye el uzattık. Marmara Denizi’ndeki su altı yaşamına, mercan nakli projemizle destek olmayı umuyoruz. Bugün de geçtiğimiz yıl yangınlardan en çok etkilenen Muğla’nın yaralarının sarılmasına, bölgenin çevresel, sosyal ve ekonomik onarımına katkı sunmak için buradayız. Anadolu Efes olarak biliyoruz ki dünya bizim evimiz ve evimiz için her zaman daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var.”

 

Gelecek Turizm’de Muğla’ya katkı

Anadolu Efes, geçen yıl yaşanan yangınlardan dolayı sosyal fayda projelerinin odağını Muğla’ya Anadolu Efes, ağaçlandırma çabalarının yanı sıra T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP ve Anadolu Efes ortaklığında 15 yıldır yürütülen Gelecek Turizmde programının rotasını da Muğla’ya çevirdi.

Gelecek Turizmde çerçevesinde yürütülecek çalışmalarla Muğla bölgesinde 5 yeni alternatif turizm rotasının oluşturulması, 500 kişiye sürdürülebilir turizm eğitimlerinin verilmesi hedefleniyor. Program kapsamında kadın girişimciler için hibe, mentorluk ve iletişim desteği sağlanacak ve toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planı oluşturulacak. Bunun yanı sıra bölgede sürdürülebilir turizm eğitimi alan işletmeler, “Gelecek Turizmde öneriyor” kapsamına alınacak. Ayrıca risk altındaki bölgelere su tankları yerleştirilecek, yerel sakinlere yangınla mücadele eğitimleri verilecek.