Kocaer’in hedefi yüzde yüz yenilenebilir enerji

Kocaer Çelik Genel Müdürü Tolga Demirkıran, fabrikanın, tükettiği elektriğin yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan elektrik üretim tesisine (GES) sahip olduğunu belirterek, “RES ve arazi GES projesinin tamamlanması ile toplam kurulu güç yaklaşık 45 milyon kWh seviyelerine çıkacaktır. Böylelikle kendi tükettiği enerjinin tamamını temiz ve yenilenebilir kaynaklar ile karşılanmasını hedeflemektedir” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yasemin Topçu

Demir-çelik sektörünün çelik profil segmentinde faaliyet gösteren Kocaer Çelik’in Genel Müdürü Tolga Demirkıran şirketin Aliağa’daki fabrikasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fabrikanın ihracatına ilişkin bilgi veren Demirkıran, “31 Mart’ta sona eren son 12 aylık dönemde 533 milyon ABD Doları satış hasılatı, 393 milyon ABD Doları ihracatı ile demir-çelik sektöründe Ege Bölgesinde 2018, 2019, 2020 yılları için en yüksek çelik profil ihracatı yapan firma konumundadır.  Ayrıca, 2021 yılında da hem demir-çelik sektöründe hem de çelik profil segmentinde EDDMİB birincilik ödüllerini almıştır. 2021 yılı İstanbul Sanayi Odasının belirlediği “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” özel sektör sıralamasında 96., ihracatta 62. sırada yer almıştır” ifadelerini kullandı.  

 

6 kıtada 140 ülkeye ihracat yapıyor

6 kıtada 140 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Demirkıran, “Kocaer, 31 Mart’ta sona eren dönem itibari ile satışlarının yüzde 93’ünü yabancı para cinsinden elde etti. Üretiminin yüzde 84’ünü ihraç ederek kendi ürün grubunda tüm Türkiye ihracatının yüzde 22’sini, Nisan 2022 itibariyle de yüzde 25’ini gerçekleştirdi” bilgisini verdi.

Türkiye’nin çelik profil segmentinde en büyük firmalarından olan şirketin yaklaşık bine yakın kişiye istihdam sağladığını söyleyen Demirkıran, sahip olduğu 3 çelik profil fabrikasının yanı sıra Çelik Servis Merkezi ve çelik profil üretimine entegre tek tesis olma özelliği gösteren Galvaniz Fabrikası ve tükettiği elektriğin yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan 13 milyon kWh elektrik üretim tesisine (GES) sahip olduğunu aktardı.

GES ile ilgili projenin ikinci etabında, 15 milyon kWh arazi GES kurulumu yapmayı ve A2 Fabrikası sahası içerisinde 15 milyon kWh’lık RES projesini başlatmayı planladıklarını belirten Demirkıran, “RES ve arazi GES projesinin tamamlanması ile toplam kurulu güç yaklaşık 45 milyon kWh seviyelerine çıkacaktır. Böylelikle kendi tükettiği enerjinin tamamını temiz ve yenilenebilir kaynaklar ile karşılanmasını hedeflemektedir” diye konuştu.