Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kontrolü kaybettiler, bataklıkta çırpınıyorlar

En son enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık yüzde 73 seviyesine tırmandı. Ama beklentiler daha yukarı seviyeye gidebileceği yöndeydi. 400 küsur malın fiyatlarını açıklamayı bıraktılar. Bu değişikliği neden yaptılar? Birincisi, herkes piyasadaki fiyatları biliyor. Bu ürünlerin sepette alınan en son fiyatını görürse farkı da baskıyı da görecektir. Bu açıklama kalktı. Bunun kaldırılması bu şüpheyi güçlendiren bir faktör.

İkincisi, bir yandan gündemde 3600 ek gösterge gibi konular var. Bu ortamda enflasyonu baskılamak ne anlama geliyor ayrı konu. Onlara tepkiyi artırır. Ama hala çoğunluğu aldatabileceğini düşünen bir ekonomi yönetimi var. Bataklıkta çırpınıyorlar, ne yapacaklarını bilmiyorlar, kontrolü kaybettiler.

Oy kaybını durdurmak için enflasyonun üstünde fark vermek zorunda ama bütçedeki kontrolden çıkışı gizlemek için de enflasyonu baskılayıp, olduğundan küçük gösterip insanları aldatmak zorundalar. Bu onları yıpratıyor, işin içinden çıkamıyorlar.

Gerçek enflasyon açıklandığından daha yüksek. TÜİK itibarını sıfırlamış bir kurum. Tümüyle siyasallaştı, Merkez Bankası gibi. Faizleri nasıl düşük tutuyorsak enflasyonu da öyle düşük tutuyoruz.

İnsanları yoksulluk sınırının altına iterek enflasyonu kontrol edemezler. Bu talep değil, maliyet kökenli bir enflasyon. Bunun sebebi de iktidarın yanlış politikaları. Talep enflasyonu olsa talebi baskılayarak enflasyonu düşük gösterme yoluyla dizginlemeye çalışıyorlar desek; ortada böyle bir durum da yok.  Konut sektörüne komik faizlerle kredi veren, enflasyonu baskılayan, kurun kontrolden çıkmasını engelleyemeyen, ne yaptığını bilmeyen bir ekonomi yönetimi var.

Türkiye büyük bir siyasi, ekonomik, sosyal krize gidiyor. Bunun nasıl çözüleceği de hiç konuşulmuyor, hep inkâr var. Cumhuriyet tarihinin en ağır krizini yaşıyoruz, en kötüyü görmedik. Cumhuriyet tarihinin yüzüncü yılını nasıl göreceğimizden emin değilim.