Muhalefete muhalefet etmenin kolaycılığı

Ülkede ekonomik ve sosyal sorunların ağırlığı arttıkça, üstelik iktidar ekonomik ve sosyal zorluklarla baş edemeyip, bu ağırlığın altında ezildikçe; dikkatler farklı konulara çekilmeye ve başka çevrelere yöneltilmeye çalışılıyor.

İktidar blokunun ve iktidara destek veren çevrelerin bu hamlelerinden de doğal olarak en çok muhalefet nasibini alıyor! Muhalefet, her yönden kuşatılıp sıkıştırılarak, yıpratılmak isteniyor.

 

Muhalefete ‘çoklu aday’ tuzağı!

Kamuoyunun dikkatini siyasal kutuplaşmaya/gerginliğe odaklaştırmaya çalışan ve bu bağlamda her türlü girişimi yapan iktidar bloku; öncelikle muhalefetin birlikteliğini dağıtmak istiyor. Kontrol ettikleri çevreleri, özellikle muhalefetle ilgili spekülasyonlara ve tartışmalara yönlendiriyorlar.

En çok kullandıkları ve üstüne gittikleri alan, muhalefetin adayının kim olacağı konusu. Bu konuda, mümkün olduğunca ortamı ve kafaları karıştırmak istiyorlar. Farklı isimler ortaya atıp, bu isimler çevresinde muhalefette ayrışmalar oluşturmayı ve gruplaşmalar yaratmayı hedefliyorlar. Bu konudaki son adımları ve girişimleri, muhalefetin ortak aday çıkaramayıp ‘çoklu aday’a yönelmesi!

 

Muhalefetin işi hiç de kolay değil

Biz bu girişimleri doğrusu hayretle ve kaygıyla izliyoruz. Muhalefet için ‘çoklu aday’ yönteminin bir ‘tuzak’ olduğunu öngörüyor ve muhalefet partilerini uyarmak istiyoruz.

Muhalefet bu oyunlara gelmemeli ve kurulmak istenen tuzakları boşa çıkarmalıdır. Mutlaka ‘ortak aday’ çıkarılmalı ve cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turda kazanılmaya çalışılmalıdır. 6’lı Masa’da aday belirlemesi yapılırken, masada bulunmayan muhalefetin de olası desteği dikkate alınmalıdır.

 

Muhalif görünüp de muhalefete vurmak!

Bütün bu tartışmalarda, iktidarın kontrol ettiği çevrelerin girişimlerini, çabalarını bir ölçüde anlayabiliyoruz da bizim asıl anlayamadığımız, muhalif görünüp de muhalefete vuranlar!

Gördüğümüz kadarıyla, bunlar da ikiye ayrılıyor. Bir bölümü bunu bilerek, isteyerek yapıyor ve ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bir bölümü ise iyi niyetle hareket ettiğini düşünüp, sonuçta yazıp söyledikleriyle ayırdında olmadan iktidar blokunun ekmeğine yağ sürenler! Bunlar, belki de hiç istememelerine karşın, sonuçta iktidar blokunun değirmenine su taşıyorlar!

 

‘Gözünün üstünde kaşın var’ yaklaşımı doğru değil

Aslında sürekli muhalefeti eleştirip, kitlelerin ve seçmenin gözünde muhalefeti itibarsızlaştıranlar; genellikle ‘gözünün üstünde kaşın var’ anlayışı ile hareket ediyorlar. Sonra da ‘muhalefet niye seçmenin güvenini kazanamıyor ve tercihini yükseltemiyor’ diye de soruyorlar. Üstelik bunlar, muhalefete yakın olduğu bilinen kanalların ekranlarında da yer buluyorlar.

Muhalefeti yapıcı biçimde eleştirmeyi ve daha iyiye yönlendirmeyi elbette doğru / anlamlı buluyoruz. Ancak bu eleştirilerde, ‘gözünün üstünde kaşın var’ yaklaşımı ile hareket edilmesini doğru bulmuyoruz.

 

Eleştiri ve öneriler yapıcı olmalı

Elbette biz de yazılarımızda zaman zaman eleştirilerde bulunuyor ve muhalefete öneriler getiriyoruz. Ancak bütün bunları yaparken, mümkün olduğunca yapıcı olmaya ve daha iyiyi, daha güzeli yakalamaya çalışıyoruz.

Bunca ağır ve zorlu koşullar altında muhalefet görevini yapmaya çalışan muhalefet partilerini / çevrelerini zayıflatmayı değil, daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda öneriler getiriyor ve politikalar oluşturmaya çalışıyoruz.

 

Temel mesele, iktidarın ve sistemin değişimi

Bütün bu tartışmalar ve değerlendirmeler içinde, hiç unutulmaması gereken temel gerçek; var olan siyasal iktidarın ve yönetsel sistemin değiştirilmesi hedefidir. Başta adaylık tartışmaları olmak üzere; hiçbir ayrıntı, tartışma ve farklılık, bu temel hedefin önüne geçirilemez, geçirilmemelidir.

Aday ismi spekülasyonları ve adaysal /partisel farklılıklar da dahil, hiçbir ayrıntı ve tartışma; temel hedefi zedelememeli ve esas mücadeleyi gölgelememelidir. Unutulmamalıdır ki ‘muhalefete muhalefet etmenin kolaycılığı’ ile bilerek ya da bilmeyerek bu yanlışlığa düşenler; hiçbir zaman tarihi ve vicdani sorumluluktan kurtulamazlar!