İnşaat, Türk ekonomisinde lokomotif olmaya devam edecek

Ali Gökçiler (Süper Proje), Olgun Sağlam (Albox Mobilya), Necmi Çiçekçi (Fikirevim), Hüseyin Oflaz (Şehir ve Bölge Plancısı), Prof. Dr. Gürsel Öngören, Cihat Güldalı (Redpartners) gibi isimler yanlarına da sektörün önde gelen isimlerini aldılar ve İnşaat Platformu’nu yeniden canlandırdılar. İnşaat sektöründeki farklı kurum ve kuruluşların ortak akıl üretmesi için oluşturulan platform pandemi öncesinde çok önemli işlevler yerine getirmeye başlamıştı. Ancak pandemi ile birlikte işlevini askıya aldı. Şimdilerde yeniden sahneye çıktı. Hele yapılan son etkinlikte Fatih Belediye Başkanı Ergün turan ile işbirliği yapmaları muhteşemdi. Bildiğiniz gibi Turan uzun yıllar TOKİ’nin başında önemli projelere imza atmış, inşaat sektörünün önderleri arasında yer almıştı. Bu nedenle yeni adı Gayrimenkul ve İnşaat Platformu’na dönüştürülen oluşumun Ergün Turan’ın ev sahipliğinde bir araya gelmesi ve sektörün sorunlarını masaya yatırması anlamlıydı.

Herkes Ergün Turan’ın konuşmasını merak ediyordu… Sözlerine sektörle buluşmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başlayan Turan şu noktaların altını çizdi:

. TOKİ Başkanlığı yaptığımız süreçte çok farklı sahnelerle karşılaştık. Bu sebeple inşaat sektörü bizim için oldukça kıymetli.

. Mühendis olduğum için yaşantımızın büyük bir kısmı taşla toprakla uğraşmakla geçti. İnşaat Türkiye’de öncü kabul edilen bir sektör.

. İnşaat sektörü alt sektörlerle birlikte her geçen gün büyüyor. Gelişiyor. Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor.

. Yurtdışında da birçok toplantıya katıldım. İnsan yerleştirme konusu dünyada ki en zor işlerden bir tanesidir.

. Türkiye sektör ve bileşenleriyle beraber harikalar yaratan bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin kamusal bir tarafı olduğu gibi çok önemli özel sektörlerimiz var.

. Özel sektör tarafında ise çok farklı stiller var.  Yap-işlet-devret modeli dünyada da var ama bizde çok şey kattığımız hasılat paylaşımı ile ekonomik modeller geliştiren öncü bir yapıya sahip.

Sonra konuşmacılar söz aldı. Özellikle Profesör Gürsel Öngören’in  “Pandemiden sonra sektörün hikayesinin yeniden yazıldığı bir dönemdeyiz. Bundan 10 yıl sonra değişimi göreceğiz. İnşaat sektörü insanların temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşıladığı için bu değişim ve dönüşümden ayrı durması imkansız. Bu yüzden bu hikayenin yeniden kurgulandığı bu günde sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum” şeklindeki sözleri alkış aldı. Sektörün önemli oyuncularından FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal’ın altını çizdiği noktalar da önemliydi. Şöyle konuştu Eyüp Akbal:

. Türkiye’de yeni bir finansman modeli olan tasarruf finansman sistemini başlatıyoruz. BDDK tarafından yürütülen intibak sürecini tamamlayarak lisansımızı aldık.

. Tamamen devlet denetiminde hizmet vermeye başlayan faizsiz finansman şirketleri artık daha şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecek.

. FuzulEv olarak BDDK intibak sürecinde çok titiz ve dikkatli yol aldık. Buna karşılık olarak da lisansımızı alarak Türkiye’de faizsiz finansman sisteminin daha hızlı gelişmesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunacağımıza inanıyorum.

Eyüp Akbal yeni modeli anlattı. Gürsel Hoca sektörün hikayesinin yeniden yazıldığının altını çizdi. Ergun Turan ise sektör ile insan yerleşimi arasındaki ilişkiyi anlattı. Özetle sektör yenilikleri yelken açıyor. Bu süreci doğru okuyan inşaat sektöründe daha uzun yıllar var olacak. Doğru okumakta zorlananlar ise elenecek. Altı çizilen nokta buydu.

 

Liderlik ettiler plaket aldılar

Etkinlikte sektöre liderlik eden kurum ve kişilere plaket verildi. Ömer Faruk Çelik’in onur plaketi aldığı etkinlikte liderlik plaketi alanlar ise şu isimlerden oluştu:

Ahmet Akbalık – Özak GYO

Fatih Erdoğan – Pasifik İnşaat

Hamit Demir – Demir İnşaat

Gülperi Odabaşı – San Deco

Muhsin Bayrak – AB Grup

Tolga İdikat – Emlakjet

Yaşar Aşçıoğlu – Aşçıoğlu

Zeki Celep – İhlas Holding İnşaat

Hakan Bucak – Mars Investment

Abdurrahim Tavlı – İsra Holding

Çetin Ceylan – Evdema

Ahmet Oğuz Kılıç – BETA CONS

Musa Baş – BAŞ YAPI

Seda Dündar – ARKİTEAM MİMARLIK

Hayati küçük – ARGEPLANO

Kaan Yücel – Polat Holding

Burcu Övündür – BOB Bovundur&Partners

Özgül Öztürk – a Mimarlık