Beş araçtan biri “sigortasız” yollarda iken; yine zam!

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre 1 Haziran’dan itibaren trafik sigortası azami primleri, Mayıs ayı primlerine göre yüzde 25 arttı. Düzenlemeye göre trafik sigortası primi, hasar maliyetleri dikkate alınarak yüzde 50 oranında azaltılabilecek veya iki katına çıkarılabilecek.

Trafik sigortasında uygulanacak tavan primini; illere, araç gruplarına, sürücünün hasar geçmişine göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), yani kamu belirleyip, yayımlıyor. Sigorta şirketleri de belirlenen bu tavan fiyatın üzerine satamıyor ama isteyen bu fiyatın altında primle satabiliyor.

 

En düşük 1.485 lira

Yeni fiyatlara göre, otomobiller için en yüksek primi 7.529 lira ile İstanbul’daki sürücüler öderken, en düşük primi ise yine otomobiller için 1.485 lira ile Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta’daki sürücüler ödeyecek. En yüksek primle kasıt, 1. kademe denilen hasarlı sürücülerin ödeyeceği prim; en düşük primle kastım da 7. kademe denilen hasarsız sürücünün ödeyeceği prim.

 

Teminat yüzde 100 arttı

1 Temmuz tarihinden itibaren de trafik sigortasının teminatları yüzde 100 artıyor. Bugüne kadar teminat artışları SEDDK tarafından sene başlarında yapılırdı. Nitekim, 2022’nin başında da trafik sigortası teminatları artırılmıştı. Ekonomideki gelişmeler nedeniyle ilk defa sene ortasında teminat limitlerinde yukarı yönlü revizyona gidildi.

Bugün için trafik sigortasında araç başında maddi teminat limiti 50 bin lira; sakatlık, vefat, sağlık teminatı ise 500 bin lira. 1 Temmuz’dan itibaren teminatlar iki katına çıkartılarak, maddi teminat limiti 100 bin lira; sakatlık, vefat, sağlık teminatı ise 1 milyon lira olarak uygulanacak.

 

Her ay 2,25 zam

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “zorunlu trafik sigortasındaki fiyat artışının trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olmaya devam edeceğini” kaydetti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, “trafikteki 25 milyon aracın 5 milyonunun zorunlu trafik sigortası bulunmadığını” bildirdi.

“Akaryakıt fiyatlarındaki, araç muayene ücretlerindeki, MTV ve bakım ölçüm ücretlerindeki artışların halihazırda birçok vatandaşı etkilediğine” dikkati çeken Palandöken, “sigorta şirketlerine de zorunlu trafik sigortasında her ay yüzde 2,25 zam yapma yetkisi verildiğini” belirtti.

Palandöken, “Zorunlu trafik sigortasının her ay yüzde 2,25 zamlanacak olması trafikte sigortasız araç sayısının artmasına neden olur. Esnaf da, vatandaş da zorunlu olan bu trafik sigortası ücretlerinde indirim beklerken zam yapılmasından mustarip.” değerlendirmesini yaptı.

 

“MECBURİ BİR SİGORTANIN TAHSİLATINI DEVLET NEDEN GEREĞİ GİBİ YAPMIYOR?”

Mustafa Günenç (Emekli Banka Genel Müdürü)- Trafik sigortası, mecburi sigortadır. Fiyatı tamamen devlet tarafından belirlenir. Sigortacılık sektöründe, sigorta çeşitlerine göre değişik klozlar vardır. Trafik sigortaları, müzmin zarar üretir. Diğer klozlar ise devamlı kâr üretir. Bu kâr ve zararlar tamamen teknik kâr zarardır. Sigorta şirketleri yıllardır, bu kolda çalışan memurlara etki ederek, sanki sadece trafik sigortası varmışçasına fiyat ister ve alırlar. Bunu şu anda en iyi bilen sayın İçişleri Bakanımızdır. Kanımca devletin yapması gereken tarz şu olmalıdır: Trafik sigortasından kaçınan fiyatın yüksek tespiti için uğraşan sigorta şirketlerine devlet diğer klozlardan olan kârları da önüne koyup bir tercihle baş başa bırakmalıdır. Yani cirosuna göre yeterli trafik sigortası yapmayan sigorta şirketlerinin sigorta faaliyetlerine kısıtlama getirilmelidir.

Zira ülkemizin trafiğinde milyonlarca sigortasız araç dolaşmaktadır. Bunların sigortalı bir araçla kaza ile karşılaşmaları halinde oluşan maddi ve sağlık zararlarını kim ödeyecektir? Devlet sigortasız araçlara yetişemiyor demek mümkün değildir, her şeyin bir elektronik sistemde yürütüldüğü, sigortasız aracın anında belirlenebildiği günümüzde devlet bunu tahsil edemiyor demek aklımızla alay etmektir.

Sonuç olarak önerim ve başka önerilerde olabilir, sigorta şirketlerinin trafik sigortasına bakışına sadece fiyat yükseltmekten ibaret olmamasını devlet temin edebilir. Yeter ki niyet olsun. O zaman ne sigortasını ödeyen araç sahipleri ne de herhangi bir kaza anında sigortasız aracın getirdiği yükleri kimin nasıl karşılayacağı düşünülmez.