KESİAD Başkanı Günel ekonomiyi değerlendirdi

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KESİAD) geleneksel hale getirdiği Perşembe Kahvaltısı’nın bu ayki toplantısı Translink Corporate Finance sponsorluğunda Kemalpaşa Ramada Otel’de gerçekleştirildi.

Translink Corporate Finance Ortağı Değer Becer’in bir sunum gerçekleştirdiği toplantıda şirket birleşmeleri, yurtdışı ortaklıklar ve finansman sağlama konusu masaya yatırıldı. Ekonomiyi değerlendiren KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin enflasyonu hızla aşağı çekecek yöntemleri hızla hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, ilçe bürokratları ve KESİAD üyesi sanayicilerin katıldığı toplantının açılışında konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, göreve geldiği kısa süre içinde yürüttükleri faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Kemalpaşalı öğrencileri Anıtkabir’e götürdüklerini söyleyen Günel, son ekonomik gelişmeler ve enerji maliyetleri konusuna da değindi.

 

“Rekabetimiz sekteye uğruyor”

Rusya Ukrayna Savaşı’nın gündemden görece düşse de devam ettiğini ve etkilerinin de artarak sürdüğünü vurgulayan Günel, “Pandemi ile beraber kopan tedarik zincirleri yeni baştan kurulurken ortaya çıkan bu savaş hammaddeye ulaşım konusunda yeniden bir tedarik sorununu ortaya çıkardı. Üstelik buna bir de gıdaya ulaşım problemi eklendi” dedi.

Küresel anlamda var olan enflasyona ek olarak Türkiye’nin de ciddi bir enflasyon içinde olduğunu hatırlatan Günel, “Sanayiciler olarak bizler her şartta üretmek istiyoruz. Ancak doğalgaza ve elektriğe gelen son zamlar bizim rekabet imkanımızı sekteye uğratıyor. Artan enerji maliyetleri, üretim ve finansal koşullardaki daralmalar, hızla düşen iç talep ekonomide durgunluğa girme riskini artırıyor. Bu konularda kesinlikle tedbirler alınmalı. Öncelikle de Türkiye’nin hızlı bir şekilde enflasyonu kontrol altına alarak makul seviyelere çekmesi şart. Bunu sağlayacak yöntemleri hızla hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu sağlandığı takdirde Türk sanayicisi tüm gücüyle üretmeye devam edecektir” dedi.

 

EBSO Vakfı’ndan Onur plaketi

EBSO Vakfı Kadınlar Birliği’nin düzenlediği tiyatro etkinliğine de katıldığını belirten Günel, “EBSO Vakfı’nın yürüttüğü ve 500 çocuğun okutulmasını sağlayan Vakfa bizde destek olduk. Bu kapsamda bizi bir plaket ile onurlandırdılar. Bu plaketi hepiniz adına aldım. KESİAD sosyal sorumluluklarını her zaman yerine getirdi, getirmeye de devam edecek” diye konuştu.

 

“Kemalpaşa’ya da hizmet vermek istiyoruz”

Translink Corporate Finance Ortağı Değer Becer ise Kemalpaşalı sanayicilere bir sunum gerçekleştirdi. Finansmana ulaşma noktasında şirket evlilikleri ve ortaklıkların önemli bir yöntem olduğunu vurgulayan Becer, “Translink Corporate Finance olarak Avrupa ve ABD arasında sınır ötesi birleşme ve satın alma işlemlerini yürüten ilk yatırım bankacılığı butiklerinden biriyiz. 1972 yılından beri bu alanda lider bir kuruluş olarak Türkiye’de de hizmet veriyoruz. Kemalpaşalı sanayicilerin de bizim hizmetlerimizden yararlanması için ikili görüşmelere hazırız” dedi.