Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Smyrna antik kentinde Homeros festivali…

Smyrna antik kentini bünyesinde yaşatma amacında olan Bayraklı Belediyesi, ‘Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali’ düzenledi.  Bu yıl birincisi organize edilen ve gelenekselleşmesi hedeflenen festivalin merkezi ‘Smyrna Antik Kenti’ ve ‘Tepekule Kongre Merkezi’ olarak belirlendi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, festivalin Bayraklı’nın tarihsel mirasına vurgu yaptığını ve kent kültürüne katkı getireceğini söyledi.

3 – 4 – 5 Haziran 2022’de düzenlenecek festivalin direktörlüğünü şair yazar Tuğrul Keskin üstlenirken, bu yılki onur konukları, dünyaca tanınan Nobel’e aday Fransız şair Adonis ile ülkemizin dünyaca tanınan şairi Özdemir İnce olacak.

ADONİS EL YAZMALARI

Festival, ‘ADONİS EL YAZMALARI ve HABİP AYDOĞDU RESİM SERGİSİ’ eşliğinde, Smyrna Antik Kenti Kazı Alanı’nda açılacak.

Usta Tiyatrocu Gülsüm Tuncer’in sunumuyla, Homeros’un İlyada ve Odessa’sından bölümler okunması ile devam edecek.

3 Haziran tarihi aynı zamanda dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in ölümünün 82. yılı olması nedeni ile Şair Ahmet Telli ‘Ölümünün 82. Yılında Nazım Hikmet’ adlı kısa bir konuşma gerçekleştirecek.

3 Haziran saat 19.00’dakiFestival Açılış Galası, Fuat SAKA konseri ve açılış kokteyli ile sona erecek.

 

BAYRAKLI’NIN TARİHSEL ÖNEMİ

Bayraklı’nın 8500 yıllık İzmir kent tarihindeki çok özel önemine dikkat çeken Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, birincisinin bu yıl gerçekleşeceği evrensel festivalin gelişerek sürdürülebilir olmasını, süreç içinde gelenekselleşmesini amaçladıklarını vurguladı.

Direktörlüğünü Şair/Yazar Tuğrul Keskin’in üstlendiği çok yönlü festivalde, Smyrna Kenti’nin kuruluşuna dikkat çeken Sandal, şöyle konuştu:

“Günümüzde Bayraklı Höyüğü olarak adlandırdığımız alan, aslında Smyrna Kenti’nin ilk kurulduğu ve M.Ö 3000’li yıllardan Büyük İskender dönemine kadar, kent merkezinin yer aldığı çok değerli bir yer. Yani Bayraklı, tarihsel mirasıyla birlikte üstlendiği anlam ile İzmir’in kültür hayatı açısından da çok değerli sembolik bir noktada duruyor.

Bu nedenle kent hafızasında bu kültürel değeri yaşatmak ve bu festival ile kent kültürüne katkı getirmek istiyoruz. Bunu yapmanın en iyi yolu da, evrensel değerimiz Homeros’u unutmadan edebiyat/sanat alanında güzel ve kalıcı organizasyonlar yaratmaktan geçiyor. Bu anlamda Homeros Festivali, kent için öncü bir örnek oluşturacaktır.”

DÜŞÜNÜR ŞAİR ADONİS AÇILIŞTA

Usta Edebiyatçı Nurduran Duman ve Prof. Dr.Mehmet Hakkı Suçin’in çevirmenliğini üstleneceği festival, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşmaları ile açılacak.

Şair/Düşünür Adonis ve yine Şair/Düşünür Özdemir İnce’nin açılışta sesleneceği festival programında; Ahmet Telli, Özdemir İnce,Nihat Behram, Akif Kurtuluş, Baki Ayhan T, Suna Aras, Aydın Şimşek, Bilsen Başaran, Namık Kuyumcu, Fergun Özelli, Ümit Yaşar Işıkhan, Haluk Işık, Arife Kalender, Dilek Özkan, Cenk Gündoğdu, Eren Aysan, Ferruh Tunç, Yusuf Alper gibi tanınmış şairler; Irmak Zileli, Kemal Varol, Zeynep Göğüş, Feyza Hepçilingirler, Barış İnce gibi tanınmış romancı ve öykücüler ile yıllardır Homeros’un tanıtılmasında emeği olan yazar Haluk Şahin ve Troya kazıları başkanı şair/arkeolog Prof. Dr. Rüstem Aslan; başta Yaşar Aksoy olmak üzere, tanınmış İzmirli Edebiyatçı ve şairler yer alıyor.

Festivalin yabancı konukları arasında ise İspanya’dan Şair Raguel Lanseros, Lübnan’dan Şair Manahel Alsahoui, Yunanistan’dan Christos Koukis, İtalya’dan Claudio Pozzani, Fransa’dan Sylvester Clancier bulunuyor. Festival kapsamında ayrıca Gülcan Altan, Ercan/Gökhan Çağıran, Ahura Ritim Grubu konserleri, TOBAV orkestra ve Yıldız Çiçek Sivri’nin sunacağı piyano resitali ile de taçlanacak festivalin ödül törenini ünlü Televizyoncu/Oyuncu Metin Uca sunacak. 

HOMEROS ÖDÜLLERİ

‘Bayraklı, 1. Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin son gününde Şair Adonis ve Şair Özdemir İnce’ye Homeros Onur Ödülü sunulacak.

İzmirli Gazeteci, yerel tarih Araştırmacısı, edebiyatçı Yaşar Aksoy, Homeros Emek Ödülü ile ödüllendirilecek. 

Festival kapsamında “Türkiye’de Haberci Olmak” başlıklı birer konuşma da yapacak olan gazeteciler İsmail Küçükkaya ve Merdan Yanardağ’a ise Homeros Değer Ödülü verilecek.

Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin Direktörlüğü’nü üstlenen Şair/Yazar Tuğrul Keskin, Türkiye’de örnek oluşturacak bir festival hayal ettiklerini; Bayraklı’nın değerine ve İzmir’e yakışan bir festival gerçekleştireceklerini vurguladı. Festival, Bayraklı sahilindeki Ahura Ritim Grubu ve Oğuz Aksaç konseri ile son bulacak.

Yalçın Balcı’ya İzmir ödülü

Basın sektöründe üst düzey çalışmalarından sonra emekli olan ve kendini kültür yatırımlarına adayan Yalçın Balcı’ya, “Homeros’un coğrafyasına Seyahat: Troya” isimli kitabın fikir babası ve proje yönetmeni sıfatıyla kültür hazinelerimizin güncellenmesi ve yapıtlarla geleceğe taşınması konusunda yaptığı eşsiz hizmetler sebebiyle Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi tarafından 25 yılda bir verilen İzmir Ödülü layık bulundu.

Söz konusu kitap Homeros’un destanlarında anlattığı ünlü Troya kentini bulmak ve araştırmak için yola çıkan seyyahların izlenimlerini tek cilde sığacak uzunlukta, doğru ve eksiksiz bir biçimde anlatmak girişim olarak karşımızda duruyor.

Kitabın yazarı Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Troya Kazı Başkanı Prof.Rüstem Aslan’ı ve Yalçın Balcı’nın kurucu başkan, yönetici ve genel sekreter olarak görev yaptığı Homeros Araştırmaları Enstitüsü’nü alkışlamak gerekmekte.

Yalçın Balcı’ya sunulan İzmir Ödülü’nü kutluyoruz.

 

Bir müzisyenin ardından: Tomris Öziş

Erhan Karaesmen, yakın zamanda yitirdiğimiz piyanist Tomris Öziş’i yazdı:

“.. Başlıktaki gizli büyük müzisyen betimlemesini tamı tamına hak eden çok değerli piyanist Tomris Öziş’i yakınlarda yitirdik. Ülkemizde, müzik ortamlarına ve genel kültür dünyasına yerleşmiş sıradanlığın bir ürünü olarak, insanlarımız gerçek sanatsal yaratıcılık değeri taşıyan kişilere gittikçe daha az ilgi ve duyarlık gösteriyor oluyor. Öziş’in aramızdan ayrılması da bu edilgenliğin toplumumuzda gittikçe yaygınlaştığı bir döneme rastladı. Ama, tutkulu ve gerçek müzik meraklıları ortamında geçmişin güzel anılarının canlanmasına yol açtı.

İzmir-Münih-Ankara ağırlıklı bir sanatsal ilişkiler ortamında, Tomris Öziş çok genç yaşlarda kendini kanıtlamış ve büyük yetenek olarak kabul edilmiş bir müzisyendi. Münih’teki yüksek eğitim programları bile henüz tamamlanmamışken başladığı konser piyanistliği kariyeri başarılarla dolu olarak uzun yıllar sürdü. Kıvrak bir bilek ve parmak beceresine dayalı çok kuvvetli bir tekniğin yanı sıra alabildiğine yumuşak bir tuşeyle sürdürdüğü konser piyanisti etkinliğini geniş bir repertuvara dayandırdı. Barok-klasik-romantik ve çağdaş müzik çağlarının geniş piyano dünyasına, derin kültürlü bir sanatsal bilgi birikimi çerçevesinde, yaklaştı ve hepsinin altından başarıyla kalktı.

 

ULUSLARARASI VİRTÜÖZ

Ancak bu yolculuğun kaçınılmaz fiziksel ve zihinsel yıpratıcılığına, özellikle “uluslararası müzik piyasası” denen o tartışmalı ve sağlıksız ortamın hırpalayıcılığı da eklendi. Kıskançlıklar, ucuza kaçmalar, derinlemesine yorumlayıcılık yerine yüzeyden tatmincilik anlayışının yaygınlığı Öziş’in de dahil olduğu bir ciddi gerçek müzisyenler çevresini çok rahatsız eder olmuştu. Eşi, değerli bilim adamı ve kültür dünyası insanı Ünal Öziş’in yanı sıra kardeşi, bir diğer yetenekleri gizli kalmış,  çok değerli müzisyen rahmetli Doğan Yalaz’ın yakın çevre gayretlerine rağmen Tomris Öziş, bu işlerde daha uzun devam etmeme yolunu seçti.

 Ani bir kararla konser piyanistliği etkinliklerine ve ses kayıt işlemlerine ara verdi. Bu durum kendisini insan olarak ve müzisyen kişiliği ile tanıyıp takdir edenlerin  kabullenemediği bir süreç yarattı. Ancak, çok tatlı bir rastlantının ürünü olarak Tomri, Öziş son yıllarda ulusal ve uluslararası müzik dünyasına derin anlamlı bir dönüş gerçekleştirdi. Uzun yıllardır tanıştığı, kuvvetli dostluk ve müzisyen duygularıyla çok takdir ettiği büyük müzik ve piyano insanı İdil Biret ile daha yakın ilişkiye girme durumu ortaya çıktı.

Bu harika ilişkinin sonucu olarak da Tomris Öziş’in uzun yıllar boyunca yaptığı çok başarılı ses kayıtlarından bir seçkinin IDIL BIRET ARCHIVE (IBA) müzik etkinlikleri içinde  beş CD’lik nefis bir dizi  olarak müzik dünyamıza 2017 yılında sunulması şansı  ortaya çıktı.

Tutkulu müzik meraklılarının bu ürün sayesinde Tomris Öziş’in harika yaratıcılık dünyasını yeniden keşfetmeleri yolu açıldı. İyi ki bu CD dizisi gerçekleşmiş ve iyi ki ben bu çerçevede sevgili Tomris ablamla ilgili bir şeyler yazıp yayımlama fırsatı bulmuşum.   Özgün büyük müzisyen Tomris Öziş’in anısı önünde saygı ile eğilerek…

 

E-Kitabım mobil uygulaması başladı…

Kültür ve Turizm Bakanlığı kitap okumanın önündeki fiziki engelleri ortadan kaldıracak büyük bir adım atarak ‘E-Kitabım’ mobil uygulamasını hayata geçirdi.

Proje kapsamında yayıncılık sektörü ile gücünü birleştiren Bakanlık, 2 bine yakın eseri barındıran bir e-kitap koleksiyonu oluşturdu. Koleksiyonda hem özel yayınevlerinden satın alınan güncel, nitelikli ve çok okunan yayınlar hem de Bakanlık yayınları bulunuyor.

2 bin kitaba ücretsiz erişim… Kitap okumamak için mazeretiniz kalmadı. 2022 yılı sonu itibarıyla ‘E-Kitabım Mobil Uygulaması’ koleksiyonunda yer alan eser sayısının 4 bine yükseltilmesi hedefleniyor.

En gelişmiş e-kitap teknolojileriyle çalışan uygulama ile okuma listeleri oluşturulabiliyor, notlar alınabiliyor ve bunlar okur tercihlerine göre özelleştirebiliyor. Okurlar ayrıca beğendikleri yayınları, yazarları ve yayınevlerini listeleyebiliyor ya da bu kitaplardan istediklerini sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor ve arkadaşlarına kitap önerebiliyorlar. Bu uygulamada ayrıca detaylı aramalar yapılabiliyor, en çok okunan yazarlara ve yeni eklenen eserlere tek tıkla ulaşabiliyor.

Yayıncılık sektörüne de büyük katkı sağlayan uygulama ile ülkemizde kültür yayıncılığı alanında 5 bine yakın yeni e-kitap üretilmesi sağlandı.

Yaşar Kemal’den Jean Christophe Grange’a, Mevlana’dan Orhan Veli’ye, Dostoyevski’den Haruki Murakami’ye, Hakan Günday’dan Gülseren Budayıcıoğlu’na kadar geniş bir yelpazedeki yazarların eserlerini ücretsiz olarak okumak mümkün.

Bakanlık, Google Play ve App Store üzerinden erişime açtığı uygulamayla bir anlamda kitap okumama mazeretini de ortadan kaldırmış oluyor. Kitaplar çok pahalı, buralarda düzgün kitapçı yok, yeni yayınlar gelmiyor gibi mazeretler artık geçersiz. (Kaynak: İhsan Yılmaz – Kültürazzi)