Avrasya Ekonomi Zirvesi için geri sayım

İHKİB iş birliğinde Marmara Grubu Vakfı (MGV) tarafından düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 25’incisi 7-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

BURCU NOYAN

Pandemi ve arkasından gelen Rusya-Ukrayna Savaşı, dünya ölçeğinde uzlaşmanın ve barışın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi, bu yıl da barışa katkı sağlamayı hedefliyor. Zirvenin Uzak Doğu’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya tüm coğrafyaların sesini özgürce duyurabildiği serbest bir kürsü olduğunu vurgulayan Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, 1998’den bu yana aralıksız düzenlenen zirvede aralarında cumhurbaşkanlarının da yer aldığı devlet adamlarını, siyasetçileri, diplomatları, akademisyenleri, inanç önderlerini ve iş insanlarını konuk ettiklerini hatırlattı.

25 yıldır Marmara Grubu Vakfı olarak barışa hizmet ettiklerinin altını çizen Suver,  “Mütevazı bir sivil toplum örgütü için 25 yıldır bu düzeyde bir zirveyi aralıksız düzenlemenin büyük bir başarı olduğuna inanıyorum. Marmara Grubu Vakfı olarak 25 yıldır barışa hizmet ediyoruz. 25’incisini, ‘Yeniden, Daha İyisini Yapmak’ teması ile düzenleyeceğimiz zirvede yine birbirinden önemli oturumlarımız olacak” dedi.  Zirvede özel bir oturumda Ukrayna ve Rusya temsilcilerinin bir araya geleceklerine dikkat çeken Suver, “Rusya-Ukrayna savaşı ile önemi iyice artan küresel yenilenme ve barış, COVID 19 salgını sonrası dünyada ekonomik, sosyal ve siyasal değişimler, ayak sesleri duyulan küresel gıda krizi en önemli başlıklarımız. Ayrıca iklim değişikliği ve çevre sorunları, ülkelerin kalkınmasında kadın erkek eşitliğinin rolü, değişen dünya koşullarında enerji denklemi ve ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin de aralarında bulunduğu birçok başlığı mercek altına alacağız” diye konuştu.  Dr. Akkan Suver zirveye Bosna Hersek, KKTC ve Karadağ cumhurbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 40’ı aşkın ülkeden konuşmacının katılacağını sözlerine ekledi.

 

Hazır giyim ihracatının orta vadeli hedefi 40 milyar dolar

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin hazır giyim ihracatçıları için önemli fırsatlar yarattığını dile getiren  İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Mehmet Kaya, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasını fırsata dönüştürmek için küresel ölçekte bir tanıtım ve pazarlama atağı başlattıklarını söyledi. Bu yıl hazır giyim firmalarının Amerika’dan Avustralya’ya 4 kıtada toplam 21 fuara katılımına öncülük edeceklerini anlatan Kaya, en önemli ihracat pazarlarına 10 ticaret heyeti düzenleyeceklerini söyledi. Kaya, yapacakları çalışmaları şu şekilde özetledi:

 

“  İHKİB olarak moda endüstrimizin, ülkemizin algısını yükseltmek için çalışıyoruz. Pandemi küresel ticarette olağanüstü değişim ve dönüşüme yol açarken fırsatları da beraberinde getirdi. Biz bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için kolları sıvadık. Hazır giyim endüstrimizin tanıtımı konusunda yeni bir atak başlattık. Bu yıl Amerika’dan Avustralya’ya kadar 4 kıtada 21 fuara milli katılım düzenleyeceğiz. . Fuarlarla yetinmeyerek en büyük pazarlarımıza 10 ticaret heyeti düzenleyerek firmalarımızı yüzlerce nitelikli alıcı ile buluşturacağız. 2022’nin ilk ticaret heyetine katılan firmalarımız üç gündür İngiltere’de. Markalı ihracat yapan firmalarımız ile üçüncü büyük pazarımız İngiltere’de yeni iş birlikleri geliştiriyoruz. Önümüzdeki hafta ABD’de spor giyim üreticileri ile ABD’li alıcıları buluşturduğumuz bir ticaret heyetimiz olacak. Yıllık 100 milyar dolar hazır giyim ithalatı olan ABD’ye halen bir milyar dolar düzeyinde bulunan ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Tüm bu çalışmalarla bu yıl 23 milyar doları geçmeyi planlıyoruz. Orta vadede 40 milyar dolarlık hedefe emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu. 

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 7 Haziran’da gerçekleşecek gala gecesinde bir defile düzenleyecek olan moda tasarımcısı Özlem Erkan ise katma değerli ihracat için tasarımın önemine dikkat çekti.