Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İklim krizine çare arandı

Yaklaşık 6 ay önceydi… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret ettik. Küresel Isınma Kurultayı’nı bu yıl da İzmir’de yapılım görüşü gündeme geldi. Tam o sırada İZFAŞ’tan şöyle bir yazı gelmişti:

– “Çevre teknolojileri ile ilgili bir fuar yapıyoruz. Acaba kurultayı bu etkinliğin içine alabilir misiniz?”

Başkan Soyer’e bunu ilettik. Çok mutlu oldu ve bu yıl Kürüsel Isınma Kurultayı böyle yapıldı. Fuarın açılışı ile Kurultay’ın açılışı birleşti.

Tunç Soyer kürsüye geldi. Şu önemli bilgileri paylaştı:

“İzDönüşüm projemiz ile şehrimizdeki atıkları henüz kaynağındayken ayrıştırıyoruz. Bu süreci Buca, Karabağlar, Karşıyaka ve Narlıdere ilçelerimizde, ilçe belediyelerimizle eşgüdüm içinde başlattık. Önümüzdeki yaz aylarında tamamlanacak sürecin sonunda, İzmir nüfusunun üçte birinin ambalaj atıklarını çöpe gitmeden ekonomiye geri kazandıracağız. Kurduğumuz ayrıştırma sistemi ve kamuoyu oluşturma faaliyetleriyle tüm İzmirlileri ambalaj atıklarını çöp yerine geri dönüşüm kutularına atmaya teşvik edeceğiz. Bu atıklar, Konak’ta İzDoğa tarafından işletilen İzDönüşüm Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’mizde ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılacak. Burada, günde 420 tona kadar ambalaj atığını ayrıştırıp geri dönüştürme kapasitesine sahibiz. Bu proje ile mevcut durumda geri dönüşüme gönderilen ambalaj atıklarının oranını yüzde 12’den, önce yüzde 20’ye, ardından yüzde 40’a çıkartacağız. Sadece yüzde yirmilik bir geri dönüşüm oranını yakalamanın bile, 160 milyon liralık fazladan kazanç anlamına geldiğini belirtmek isterim.”

Açılış öncesi fuarı gezme şansımız da oldu. Gezinin başkanlığını İstanbul Sanayi Odası’nın önemli isimlerinden Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz yaptı.

Geri dönüşüm teknolojilerindeki yeni gelişmeleri yerinde izleme şansına sahip olduk. Başkan Ömer Karadeniz geziyi şu 4 kelime ile özetledi:

“Önce KAS, sonra DİS…”

Sonra da bu 4 kelimenin açılımın yaptı:

“KAS kaynağında ayrıştırma sistemi. DİS ise depozite iade sistemi. Bunu hayata geçirmemiz için teknoloji olmazsa olmazımız. Ama esas olan farkındalığı geliştirmek. Tek tek bireylerin bu konuda duyarlılığının artması.”

Sonra öğreniyoruz ki atık sisteminin yüzde 25’lik bölümü evsel. İşte biz bu noktada sınıfta kalmış durumdayız. Sanayide durum çok kötü değil. Bu durumda Küresel Isınma Kurultayı ile amaçlanan toplumsal farkındalığı artırma çalışmasının daha da yoğunlaşması gerekiyor. Bu tür etkinliklerin, ya da Kurultay’ı yapan komitenin ve destekleyen sivil toplum örgütlerinin daha yoğun çalışması olmazsa olmaz. Sıfır atığa giden yol bu çalışmadan geçiyor.

Peki durumun iyi olduğunu söylediğimiz sanayide durum raporu nasıl? İşte onu Kurultay’da en önemli konuşmalardan birini yapan Küçük Ev Aletleri Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Senur Akın Biçer şöyle özetledi:

“Türkiye küçük ev aletlerinde Çin’den sonra ikinci üretim merkezi. Üretimde ağırlıklı olarak plastik kullanıyoruz ve plastikte üretim aşamasında oluşan atıkları geri dönüşümde orijinal hammaddeye karıştırarak kullanmak son derece kolay. Bu konuyu biz sözleşmelerimizde taahhüt ediyoruz.”

Kurultay’a Toyota’nın ve otomobil sektörünün tecrübeli isimlerinden Selim Okutur şu sözleri damga vurdu:

“Japonlar az tüket az kirlet diyor.  Bir kişilik otomobil bir buçuk iki tonluk araba olmamalı. Artık tek kişilik elektrikli arabalar tercih edilmeli. Ne kadar az tüketirsek o kadar dünyayı az kirletiyoruz. Dolayısıyla bunu hepimizin aklımızdan çıkarmaması gerekiyor.”

Bir Kurultay’ın ardından akılda kalanlar bunlar oldu. Bir de Kurultay’da bazı yerel yöneticilere yaptıkları çalışmalar dolayısıyla teşekkür plaketi verildi. İşte o isimler:

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar -Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras – Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal – İstanbul Enerji AŞ Genel Müdürü Yüksel Yalçın – İSTAÇ Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay

 

İşte etkinliğe katılan isimler

. BM Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yıldırım

. İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe

. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis

. İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin

. Mavi Büyüme Politikaları Birim Başkanı Saygın Can Oğuz

 . Biotrend Enerji İzmir Harmandalı Tesis Müdürü Burak Şahin

. TÜDAM Başkanı Vedat Kılıç

. Trakyam Üreten Kadın Kooperatifi Başkanı Aynur Çeşmeliler

. Kartal, Hamburger Recycling Turkey Atık Yönetimi Başkanı Başkanı Ebru Tunç Akbulut

. Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu