19 Mayıs’ı, neden “Atatürk’ü Anma” değil, “Atatürk, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlamıyoruz?

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

19 Mayıs… Resmi adı ile “Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı…”

Bu Milli Bayram ile ilgili olarak çok şey yazılmış, söylenmiş, “gün ve tarihinin ifade ettiği anlam” bakımından da bitmeyen tartışmalar süre gelmiştir.

“Neden ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ da, “Mustafa Kemal Atatürk Gençlik ve Spor Bayramı” değil” sorusu da, bu tartışmaların içinde sorulmuştur.

Atatürk’ün “doğum yılı ve günü hakkında” bitmeyen bir “belge / anı / açıklama / söz / tartışma” vardır. Tarihçiler bile anlaşamamışlardır. “1878 / 1879 / 1880” yılları” da “4 Ocak salı” günü de ifade edilmiştir. Ama nüfus cüzdanındaki tarih “1881”dir.

Gün üzerindeki tartışmalara Atatürk’ün kendisi “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” diyerek, son vermiştir.

Bu sözün “devlet arşivlerindeki belgelere geçişi” şöyle cereyan etmiştir:

Yıl 1936… İngiltere Kralı VIII. Edward bir telgraf çekerek Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum gününü kutlamak ve bunun için de “Atatürk’ün doğum gününü” öğrenmek ister. Londra Büyükelçimiz Ali Fuat Türkgeldi’ye sorulur. Elçilikte kimse bilmez. Ankara’ya müracaat edilir. Hariciye Bakanlığı’nda da, Cumhurbaşkanlığı’nda da bilen yoktur.

Çare, “Atatürk’e sormaktır” ve sorulur; “Dostunuz VIII. Edward doğum gününüzü sormaktadır. Özel bir tebrik göndermek ister. Ne arz edelim efendim, ne buyurursunuz?”

Atatürk, biraz düşündükten sonra “19 Mayıs” der. Bu cevap verilirken, Hasan Rıza Soyak ve Afet İnan Atatürk’ün yanındadırlar. Sonunda, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak “Atatürk’ün doğum gününün sorulduğu” 10 Aralık 1936 tarihli belgenin üzerine şunları yazar: “Reis-i Cumhur Atatürk’ün 19 Mayıs 1881 tarihinde doğmuş olduklarını arz ederim.”

Atatürk, “Milli Mücadele için Anadolu’ya ilk adımı attığı günü”, 1919 yılının “19 Mayıs” gününü “kendisine doğum günü” seçmiştir; TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN!”