Enflasyon ile mücadele ana gündem olmalı

Ekonomist ve TÜGİAD Danışmanı Murat Sağman TÜGİAD Ege Şubesi üyeleri ile bir araya gelerek ekonomi gündemini değerlendirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Toplantının açılışında konuşan TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, Ekonomist Murat Sağman’ı ağırlayarak, Türkiye ve Ege ekonomisine bir projeksiyon tutmak istediklerini belirtti. Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle küresel krizlerin Türkiye’ye doğrudan etkisi olduğunu ifade eden Durmuş, “Bu noktada TÜGİAD Danışmanı Murat Sağman’ın ufuk açıcı yaklaşımı ile önümüzü daha net göreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Ekonomist Murat Sağman ise Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendirerek, temel motivasyonunun enflasyon ile mücadele olması gerektiğini söyledi. Sağman, “Enflasyonu düşürmek için doğru hamleler gelmeli. Enflasyon düşmeden kalıcı ekonomik toparlanma çok zor” dedi. Türkiye’nin ‘yastık altı’ diye tabir edilen hane içi özellikle altın bazlı kaynağının bulunduğunu, Türk vatandaşlarına ait yurt dışında önemli bir miktar kaynağa sahip olduğumuza dikkat çekerek, “Bu kaynakların sisteme girmesi ekonomiyi daha hızlı toparlayacaktır. Bu alana yönelik çalışma yapılmalı, politika üretilmeli” dedi.

Türkiye’nin enflasyon ile mücadelede daha etkili hamleler yapması gerektiğine dikkat çeken Sağman, “Döviz kurunu 14-15 TL seviyesinde tutmak için bir çaba mevcut. Ancak görünen o ki bu konuda bir zorlanma da var. Yeni hamlelerin yakın planda ekonomi yönetiminden geleceğini düşünüyorum” dedi.

TÜGİAD Ege Şubesi üyelerinin sorularını da yanıtlayan Sağman, İzmir ve Ege’nin ekonomik potansiyelinin son derece yüksek olduğunu ifade etti.