Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Alaçatı ve Urla’da rüzgâr sörfü

Surf veya sörf dalganın üstünde gezinmek. Almanlar “Dalga binmek” olarak tercüme etmiş. Atlantik veya Pasifik’de bir sörf tahtası ile dalgaları yakalayıp üstünde gitmek olarak gelişmiş. Sonra düzenli rüzgâr olan daha sakin denizlerde tahtaya bağlı bir yelken ile rüzgâr sörfü olarak yapılıyor.

Sörf hocası Onur Sanlav’ın “Sunlove” diye bir şirketi var. Hem festivaller organize ediyor, hem de sörf dersi veriyor.

Genelde pahalı bir spor. Kayak kaymak gibi.  Ayni oradaki gibi işe aklını koyanlar ve bu işten para kazananlar olaya kendini tam olarak verenler.

“Kitesörf” yani uçurtma sörfünde ise yelken sadece iplerle sörf yapana bağlı ve tahtaya ayakları ile bağlı olan sörfçü havaya uçabiliyor.

“Foil” denilen sörf şeklinde ise tahta sadece bir kızak ile suya değiyor yani yapılan sürat dolayısı ile sörf tahtası “Hoover craft” gibi suyun üstünde bir kızağın üstünde kayıyor.

Sanlav’ın söylediklerine göre 7’den 70’’e herkes bu sporu öğrenebilir. Öğrenme süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında sürüyormuş.

Onur Sanlav’a göre Alaçatı artık doymuş rüzgar sörfüne.  Yapılaşma ve yat limanı da sporu engelleyen etkenler. Yaz aylarında esen poyraz, yönü itibarı ile önce Urla’da esmeye başlarmış. Urla’da, bilhassa Gülbahçe koyunda daha az sağanaklarla Urla’da esiyormuş. Günümüzde insanlar doğa ile daha iç içe olmak istiyor, bu yüzden Urla bölgesi insanlara daha cazip gelmeye başladı. 

Sanlav  “Urla’nın tek eksiği konaklama olanakları ve biraz da sosyal gece hayatı” diyor.  Ki, talep olunca bu da oluşacaktır.”

Urla’nın en eski Yelken kulübü Ali Rıza Mete kulübü.  Çeşmealtı’nda da bir yelken kulübü var. Gülbahçe’de irili ufaklı bir sürü sörf kulübü kurulmaya başlanmış bile.

Artık kısa zamanda Urla bir de rüzgâr sörf festivali yapacak gibi görünüyor. Sadece sörf tahtası ile eğlenme amacı ile yapılan sörf Hawaii’ye ilk beyazlar gittiğinde de varmış. Rüzgâr sörfü ise geçen yüzyılın icadı. Darby isimli bir Amerikalı dalga sörfü tahtasına bin dokuz yüz altmışlarda bir yelken takıvermiş. Hızla taraftar kazanıyor.