İzmir iklim krizine karşı bayrak açıyor

Küresel Isınma Kurultayı bir kere daha İzmir’de yapılıyor. Hem de bu defa çok anlamlı bir etkinlikle birleşerek farkındalığı üst boyutlara taşıma adımlarını atarak… Geri Dönüşüm Teknolojileri ile ilgili fuar 12-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Küresel Isınma Kurultayı da 12 Mayıs Perşembe günü saat 14.30’da bu fuarın içinde yapılacak. Çevre Teknolojileri Fuarı ile ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çok önemli noktaların altını çizmiş ve şu tespiti yapmıştı:

– “ İnanıyorum ki bu güzel fuar, birçok iş birliği ve anlaşmayı da beraberinde getirecek, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, atık yönetimi gibi alanlarda ülkemizde bir uyanış,  farkındalık yaratacak. İklim krizini yaratıyoruz. Bunun sonucunda dünyamızla birlikte biz de hastalanıyoruz. Bu zihin tutulmasından, çok büyük gibi görünen bu sorundan aslında düşünme biçimimizi değiştirerek kurtulabiliriz. We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarımız, işte böyle bir düşünce değişiminin örneği olan ‘döngüsel ekonomi’ kavramının bir sonucu. Atıkların sadece yüzde 10’luk kısmı ekonomiye kazandırılıyor. Sadece çevresel açıdan değil, ekonominin gelişmesi için de bu oranı artırmak zorundayız.”

Başkan Tunç Soyer’in bu konuşmada altın çizdiği işbirliği anlayışının ilk ürünü Küresel Isınma Kurultayı’nın fuarla eş zamanlı yapılması oldu. Bu yıl 17’ncisi yapılacak olan Küresel Isınma Kurultayı iklim krizi konusunda farkındalık adımlarını ilk atan etkinliklerden bir olarak kayıtlara geçti. Bugüne kadar iki bine yakın gazeteci, bilim insanı ve sivil toplum önderini konuşmacı yapan Küresel Isınma Kurultayı bu defa da çok önemli isimlerin iklim krizi konusunda bilgilerini yansıtacak.

Bu yıl Küresel Isınma Kurultayı farklı bir mesajla kamu oyunun önünü çıkacak.. İZFAŞ’ta düzenlenen Geri Dönüşüm Fuarı içinde gerçekleşecek.17’nci Küresel Isınma Kurultayı’nda sivil toplum örgütü önderleri ve iş insanları “Daha İyi Yaşanabilir Kentler İçin Geri Dönüşüm Olmazsa Olmaz” mesajı verecek.

Açılışta her zaman olduğu gibi Tunç Soyer yer alıyor. Pandemi öncesi Kurultay’da önemli konuşmalar yapan iş dünyasının önemli isimleri çok önemli mesajlar verecek.

İlk oturumda her zaman olduğu gibi gazeteciler söz alacak. Bu oturumu Türkiye’de kadın hareketinin önde gelen isimlerinden Sultan Tepe yönetecek.

İkinci bölümde sivil toplum önderleri ve iş insanları söz alacak. Bu bölümde Senur Biçer’in konuşması merakla bekleniyor.

Yaşadığımız dünyanın aynı zamanda gelecek kuşaklara ait olduğu bilincini yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte söz alacak Aynur Çeşmeliler, Ali Ercan Türkoğlu, Alp Avni Yelkenbiçer gibi isimler de etkinliğe damgalarını vuracak gibi görünüyor.

Üçüncü bölüm ise gazeteci Celal Toprak’ın yöneteceği forumda herkesin söz alması istenecek. Bölümde iklim krizi ile mücadele eden kişi ve kurumlara teşekkür plaketi sunulacak.

 

Loading