Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. TCMB 2022 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükseltti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, düzenlenen toplantıda, Merkez Bankasının 2022 yılsonu enflasyon tahminlerini açıkladı. Buna göre, 2022 yılsonu enflasyon tahmini 19,6 puanlık güncelleme ile yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e yükseldi. Kavcıoğlu, enflasyonun 2022 yılsonunda yüzde 42,8 olarak gerçekleşeceği, 2023 yılsonunda yüzde 12,9, 2024 sonunda ise yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini dile getirdi. Bir önceki enflasyon beklentisi bu yıl için yüzde 23,2, gelecek yıl için yüzde 8,2 seviyesinde yer alıyordu.

Kavcıoğlu, “Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2022 yılı sonunda yüzde 38,7 ile yüzde 46,9 aralığında (orta noktası yüzde 42,8) gerçekleşeceği öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

İTİBAR KAYBINI AZALTMAK ADINA YÜKSELTMİŞLERDİR”

Uğur Civelek (Ekonomist)- Merkez Bankası’nın bankalarla yaptığı beklenti anketi var. Bu beklenti anketi, yönlendirmeli çalışıyor. O anketten çıkan sonuçlara bakarsanız, yükselmiş. Onu görmezden gelip eski rakamda ısrar etmesi itibar kaybına yol açacaktı. Mecburen, itibar kaybını azaltmak adına yükseltmişlerdir. Şunu sormak lazım, bu ne anlama geliyor? Faiz politikası mı değişiyor? Buradaki esas, kritik konu: Faizler ne olacak? Yükselttiyse, birileri şöyle düşünecektir: Referans faizde değişikliğe gitmek zorunda kalacaklar galiba. Bunu düşündüren bir faktör daha var: Bankaları döviz konusunda çok zorluyorlar. İhracatçıyı da zorluyorlar. İhracatçının dövizlerinin yüzde 40’ını Merkez Bankası atacak. Bu şu anlama geliyor: Havuza akan dövizin bir kısmı Merkez Bankası kanalıyla gelecek. Dövizde Merkez Bankasını tekelleştirmeye çalışıyorlar. Belli ki kontrolde zorlanıyorlar. Ve bu konu enflasyondaki değişimle bağlantılı. Belki kurların daha farklı bir yerlere gideceğini kabul etmeye başladılar. Ama şunu da eklememiz lazım: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Teşvikli kredilerde faizi 9’a çekeceğiz” diyor. Yani enflasyonu uçuruyorsun, teşvikli kredilerle anormal para da saçmaya başlıyorsun. Söylemler güveni yok ediyor. Nasıl toparlayacaklarını bilmiyorlar, dağılmaya başlamışlar. Sonuçta Merkez Bankasına, “Hem faizi değiştirmiyorsun, hem de o rakamı değiştiriyorsun.  Kime hizmet ediyorsunuz?” diye soru sorsanız yanıtı yok.