Kadınlar geleceğini şekillendirecek

Türkiye’de kurulan ilk iş kadını dernekleri federasyonu olan Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED), yol haritasını çıkarmak ve gelişim sürecini belirlemek için çalıştay düzenliyor.

GİFED’i büyütme, geliştirme ve geleceğe hazırlama hedefiyle üye derneklerin katılımı ile düzenlenecek çalıştay, 20-22 Mayıs tarihinde Kocaeli’nde organize edilecek.

“Geleceği şekillendiriyoruz” mottosu ile yapılacak çalıştayda GİFED’in stratejik planını belirlerken aynı zamanda “kadınlar için daha çok ve daha iyi işler” konusunu da ele alacaklarını söyleyen GİFED Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, GİFED’in yol haritasını da bu çalıştayda çıkaracaklarını vurguladı.

Ekosistemde meslekler yeniden tanımlanırken, robot-insan çağına adım atılırken, işin geleceği kapımıza dayanmışken kadınlar olarak acil aksiyon almak zorunda olduklarını ifade eden GİFED Başkanı Serter, “Önemli bir sürece girmiş bulunuyoruz. İşte bu nedenle çalıştayımızın ana mottosu olan iş yaşamında cinsiyet eşitliği daha bir önem kazanıyor” dedi.

 

GİFED’İn stratejik planı belirlenecek

Kocaeli’nde kurucu üye derneklerden olan Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’nin (KOİDER) ev sahipliğinde düzenlenecek çalıştayın üye dernekler arasında organik bağı güçlendirmeyi de hedeflediğini belirten Serter, “Çalıştay aynı zamanda GİFED üyesi derneklerin arasında bağ kurmayı ve üyelerin aralarındaki iletişimi kuvvetlendirmeyi de sağlayacak diye düşünüyoruz. Ayrıca üyeler arası ticari olarak da yeni iş birlikleri yaratabilme hedefiyle üyeler asansör konuşması şeklinde kısa bir süre içinde kendilerini tanıtmaları ve diğer katılımcıları tanıdıkları Speed Networking etkinliği de yapacağız” diye konuştu.

 

Atölye çalışmalarından stratejik raporlara üç günlük maraton

Çalıştay’da yapılacak olan grup çalışmalarıyla misyon-vizyon ve amaçların gözden geçirileceğine değinen Serter, temel stratejik amaçların ve kurum değerlerinin belirlenmesi konusunda da çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Atölye çalışmalarında önceden belirlenmiş olan 6 komisyonla birlikte yuvarlak masa toplantılarında derneklerin beyin fırtınaları yapacağını söyleyen Serter, sözlerini şöyle tamamladı: “Çalıştayda, aynı zamanda kadınların ekonomik hayata aktif katılımını arttırıp, ekonomik bağımsızlıklarını sağlayacak fırsatları belirleyerek, hem kadınlar için girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesi hem de istihdamdaki kadın sayısının arttırılması ile ilgili “kadınlar için daha çok ve daha iyi işler” konusunda da savunuculuk stratejisi raporu oluşturulup ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılması hedefleniyor. Bundan sonraki süreçte çalıştayların her yıl federasyon üyelerinin bulunduğu farklı bir kentlerde yapılması da planlanıyor”