“Bir Lokma Hayat” için işbirliği

Dünyanın sorunu haline gelen gıda israfı için Şeker-İş Sendikası ve Türk Kızılay’ı işbirliği protokolü imzaladı. “Bir Lokma Bir Hayat” temalı proje gıda, su ve ekmek israfına dikkat çekerek, israfın önlenmesine ve bu anlamda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacak.

AYSEL KANBER

Şeker-İş Sendikası ve Türk Kızılay’ı gıda israfı için işbirliği yaptı. Şeker-İş Sendikası Genel Merkezi’nde Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ve Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın imzalarıyla hayata geçirilen proje ile; Şeker-İş tesislerinde konumlandırılan kumbaralarda biriken bağışlar Türk Kızılay’ının aşevlerinde kullanılacak. 

İmza töreninde konuşan Şeker-İş Genel Başkanı Gök, önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini belirterek, “Kurulduğumuz tarihten bugüne kadar kıymetli projelere imza atarak, sadece sendikal anlamda değil, kamu yararına sosyal projeleriyle de farkındalık oluşturma gayretindeyiz.” dedi.

Türk Kızılay’ı ile ilk kez ortak bir proje gerçekleştireceklerini ifade eden Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir lokma ile bir hayata dokunacak olma”nın sorumluluğunun, tüm insanlığa ait olduğunu biliyoruz. ‘Bir Lokma Bir Hayat’ temalı gıda israfına yönelik projemiz ile tüm dünyanın önemli bir sorunu haline gelen gıda, su ve ekmek israfına dikkat çekerek bu israfın önlenmesine, toplumumuzun bilinçlenmesine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Bu bağlamda hazırladığımız özel tasarlanan afişlerimiz, broşürlerimiz ve diğer materyellerimiz, tüm Şeker-İş Sendikası teşkilatlarımız vasıtası ile bölgelerdeki sivil toplum kuruluşlarına, restoran, esnaf, okul, işyerlerine ve halkımıza dağıtılmak suretiyle, basın açıklamaları ile de desteklenerek toplumdaki duyarlılığı artırmak istiyoruz.

Proje için ilk etapta, Şeker Anadolu Mutfağımız, Şeker-İş Sendikası Misafirhanemiz ve Antalya’da bulunan Grand Şeker Otelimiz pilot bölge ve mekânlar olarak belirlenmiştir.

Kampanyamız için yapılacak bağışlar, tabağında yemek artığı bırakılsın ya da bırakılmasın, tamamen insanlarımızın vicdani sorumluluğuna dayalıdır. Kumbaralar içerisinde biriken yardım miktarı her ay düzenli olarak Türk Kızılay’ı tarafından toplanarak belirlenen ihtiyaç yerlerine ve sahiplerine ulaştırılacaktır.”

Yaşanan Covid-19 ve iklim krizi sürecinde de tarım ve gıda sektörünün stratejik değeri ve dünya çapında gıda arz zinciri ile gıda güvenliğinin öneminin çok daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken İsa Gök, şöyle devam etti:

“Şu an dünyada herkese yetebilecek kadar gıda bulunmasına rağmen halen azımsanmayacak kadar büyük coğrafyalarda açlık ve sefalet durumu içler acısı durumdadır. Gıda kayıp ve israfı sadece ülkemizin değil, küresel bir sorun olarak önümüzde durmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin ‘’Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu’’ raporunda, dünyanın bir tarafında 820 milyonun üzerinde insanın açlık çekmekteyken, diğer tarafında aşırı kiloluluk ve obezite oranlarındaki artış dikkat çekicidir. Bir tarafta açlık insanı öldürürken, gereğinden fazla beslenmeye bağlı obezitede de ölümler ciddi boyutlardadır.

Diğer taraftan dünyada her 3 tabaktan 1’i çöpe dökülmektedir. Ülkemizde ise her yıl, 625 bin çöp kamyonuna eşdeğer yaklaşık 19 milyon ton gıda çöpe atılmaktadır. Türkiye’de yapılan yıllık gıda israfı ile 300 yataklı 214 hastane yapılabilir durumdadır.

Bu düşüncelerle kampanyamızın; 1 lokmanın, 1 hayat için kıymetini hatırlatan, israfı önleyen, geleceğe iz bırakan bir farkındalık ruhu yaratmasını diliyor, başta Kızılay’ımızın değerli yetkilileri olmak üzere bizlere el veren, omuz veren herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Törende konuşan Türk Kızılay Genel Müdürü Altan ise şunları söyledi:

“Türkiye’de kişi başına düşen gıda israfı yılda 93 kilogram. Hepimiz yılda 93 kilogram gıda israfında bulunuyoruz. Bu sadece gıda israfı, diğer israfı da ortaya koyduğumuzda durum pek iç açıcı değil. Bu çalışma inşallah israfla mücadelede yapılan çalışmalara katkı sağlayacak ve olumlu bir algı oluşturacak ve dikkat çekecek.”