Devri sabık ve Kavala

Meslektaşlarım Cumhurbaşkanının hekimlere yaklaşımından haklı olarak şikâyetçi. Ama madalyonun öteki tarafı da var. Üniversite hastanelerinde de “elden para alma” o denli yaygınlaşmış ki hayretler içinde kaldım.  Protez pazarlıkları, elden alınan “bıçak paraları” kayıtsız kuyutsuz üniversitede takılan stentler, endoprotezler. Aman Allah’ım! Günde 70-80-100 bin TL’yi bulan hekim kazançları; vergi mergi yok. Korku da yok. Çünkü takip de yok. Doğrusu şikâyet de yok. Üniversitenin (yani hepimizin) imkânları kullanılarak.

Şikâyet neden yok? İnsanlar elden verdikleri paraları mukayese ediyor.  Bir şey olacağına inanmıyorlar.  Koskoca hastanede aforoz edileceklerinden korkuyorlar. Gemisini kurtaran kaptan! Sağlığa kavuşmanın yanı sıra on bin, yirmi bin, otuz bin TL’nin ne kıymeti var? Muayenehanesinde de doktor nakit istemiyor mu?

Hekimin sekreteri “kart cihazımız bozuk lütfen nakit getirin” diye neden telefon ediyor muayeneden önce?  Fatura vermemek için. Eh “Balık baştan kokar” diye bir deyim vardır. Duydunuz mu? Tik Tok da “Kılıçdaroğlu kaseti açıkladı” isimli bir video var; 19.04.2022 tarihli. İzleyin ve şaşın. Kılıçdaroğlu şikâyet ediyor. Netice yok!

Liderler “devri sabık yaratacaklarını” söylüyorlar.  Telefon konuşmaları ve tapeler ayyuka çıkmış durumda. Bir zamanki “Bakara, Makara” denilen kasetler artık unutuldu. FETÖ dolayısı ile ayıplı mal oldu. Ve bir şeycikler olmadı. Seçimden sonra düzgün bir devri sabık yaratılırsa bundan sonraki liderleri zapta rapta alacak bir olay olur. Yok abuk sabuk yalan yanlış suçlamalar, ispat edilmeyen iftiralar ise AKP devrini izleyenlerin bazılarının zihninde piri pak yapar.

Osman Kavala davası ise milli bir ayıp haline geldi. Dört küsur yıl içerde tut. Mostralık olarak. Sonra “ağırlaştırılmış müebbet!”

Tek hakim şerh düşmüş “Beraatı gerekir” diye karara!  Bu ne biçim kin, bu ne biçim hukuk? Korkarsın, korkarsın sonra “Yeter” diyeceğin an gelir!  İnsanların sokağa çıkacak takatleri kalmadı.

Kararın açıklandığı sıralarda  arabanın lastiği patlamıştı, tamir ettirirken lastikçi,Oo muhalefet şerhi düşen hakim de yakında sürülür” dedi.  Bu ne bitmez kin ve iktidar tutkusu. “Eden bulur” diye bir deyiş vardır. Allah sonumuzu hayreylesin!

Share this: hukuk=komedi?