TKYD üye sayısı 90’a yükseldi

Kurumsal yönetim anlayışının Türkiye’de tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) üyeleri arasına Kocaer Çelik, Mey Diageo, Otokoç Otomotiv, QNB Finansbank ve Yünsa da katıldı.

TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “TKYD olarak Adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleriyle hareket ediyor, derneğimize katılan yeni üyelerimizle birlikte şirketlerin güçlü ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olmalarını hedefleyerek büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Kurumsal Yönetim anlayışının en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesini hedefleyen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) arasına yeni katılan üyeleriyle büyümeye devam ediyor.  Nisan ayı itibariyle Kocaer Çelik, Mey Diageo, Otokoç Otomotiv, QNB Finansbank ve Yünsa olmak üzere 5 yeni üye daha dernek bünyesine katıldı. Böylece, TKYD’nin kurumsal üye sayısı 90’a yükselirken, bireysel üye sayısı 90’a ulaştı.

Günümüz dünyasında belirsizlik ve risklerden korunmanın yolunun kurumsal yönetimden geçtiğine yönelik farkındalığın özellikle son dönemde hızla arttığına dikkat çeken TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, yeni üyelerin katılımına ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

“Kurumsal yönetim anlayışını ülkemiz geneline yaymak, bu kavramı yaşatmak ve her daim canlı tutmak zorundayız. Bu doğrultuda şirketlerin kısa, orta ve uzun vadeli perspektifi yönetebilme kabiliyetlerini geliştirmeleri, riski hayatlarının merkezine koymaları, bunların yanı sıra markalaşma, inovasyon, uluslararası büyüme, iç kontrol ve denetim gibi konulara odaklanmaları gerekiyor. Kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde ortaya koyulması gereken bu yeni stratejiyi belirlemede en büyük görev yönetim kurullarına düşüyor. Biz de TKYD olarak Adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleriyle hareket ediyor, derneğimize katılan yeni üyelerimizle birlikte şirketlerin güçlü ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olmalarını hedefleyerek büyümeye devam ediyoruz.’

2003 yılından günümüze kurumsal yönetim anlayışının Türkiye’de tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren TKYD, şirketlerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Dernek aynı zamanda özel sektör, medya, düzenleyici kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve akademik dünya arasında iletişim ağı kurma misyonunu da üstleniyor.