İnsanlar zorda ve “Askıda Ekmek” kuyruklarında

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta, “emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamalarına rağmen, milyonlarca emeklinin “müjdeli haber” beklediği bayram ikramiyelerine zam yapılmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emekliye bayram ikramiyesinin 1.100 TL olarak yatırılacağını açıkladı. Bilgin, ikramiyelerin 28 Nisan’da veya 29 Nisan’da ödeneceğini söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye’nin son dönemde en önemli ekonomik sorunu hiç tartışmasız “hayat pahalılığı” yani enflasyon. Resmi verilere göre yıllık TÜFE oranı yüzde 61,14.  İktidarın hedefe koyduğu bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG’a göre ise yüzde 142,6. Uzmanlara göre uygulanan yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye için “hiperenflasyon” artık uzak ihtimal değil.

Enflasyonun resmi verilere göre bile önümüzdeki bir kaç ayda yüzde 70’i aşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Türkiye’nin enflasyondan çok daha büyük ve önemli bir problemi var; iktidar temsilcileri sorunun varlığını kabul etmiyor ve asla sorumluluk almıyor. Kendisini hariç tutarak herkesi suçlu görüyor.

Gıda ürünlerindeki yüksek fiyat artışları sebebiyle dar gelirli tüketiciler market market dolaşarak en ucuzunu bulmaya çalışıyor. Semt pazarlarında yere atılan sebze ve meyveleri seçiyor. Nispeten ucuz gıda satan işyerlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Bu kuyruklarda bekleyenlerin arasında “bizi bu hale düşürenler utansın” diyerek ağladıkları görüntüleri zaman zaman sosyal medyada yer alıyor. İzmir’in Buca ilçesinde 17 Nisan günü sağanak yağmura rağmen “Askıda Ekmek” bekleyen yurttaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’de birçok semt pazarlarında POS cihazları kullanılmaya başladı. Nakit parası olmayan vatandaşlar pazar alışverişini kredi kartıyla yapıyor. Ankara’nın Keçiören ilçesi Osmanlı Semt Pazarı’nda pazarcılar ve yurttaşlar, alışverişlerde POS cihazı kullanımına başladı. Vatandaşların cebinde para olmaması nedeniyle kredi kartlı ödeme sistemine geçen pazarcı esnafı böyle müşterilerin pazar yerine marketlere gitmeyeceğini öngörüyor. Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan, “Size gerçek söylüyorum Türkiye’de 85 milyonun 75 milyonu zor durumda mı? Zor durumda… Ne yapacağız? Sabredeceğiz” dedi.

 

Bayram ikramiyesine zam yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilerin bayram ikramiyesinde artış olmayacağını açıkladı. NTV’de konuşan Bilgin, emeklilere bayram ikramiyesinin 1100 lira olarak ödeneceğini söyledi. Ayrıca, asgari ücrete zammın gündemde olmadığını, 3600 ek gösterge meselesinin bu yıl tamamlanacağını savundu.

Bilgin, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmasının gündemde olmadığını belirterek, “Türkiye’nin tarihinde böyle bir şey yok. Sadece enflasyon yüzde 120 olduğu zaman bir dönem yapılmış” dedi.

Asgari ücretin sene başında arttığını belirten Bilgin, “Üç ay sonra yeniden asgari ücret tartışması doğru değil. Bunu altı ayda bir, üç ayda bir tartışmaya başlarsanız sonra ayda bir de tartışmaya başlarsınız. Bu da biraz önce bahsettiğim hiperenflasyon tehlikesi böyle yanlış adımların sonucu olarak ortaya çıkar” dedi ve ekledi: “Biz enflasyonla mücadeleyi esas alan bir ekonomik programı uyguluyoruz. Bunu bozacak herhangi bir girişimde bulunmamak lazım.”

 

“EYT şu an gündemimizde yok”

Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun da gündemlerinde olmadığını ifade ederek, “Bu tartışmaları bazen Meclis’te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok.” dedi.

Bilgin, bakanlık olarak 3600 ek gösterge konusunda çalışmalarını bu yıl içinde bitirebileceklerini ve yıl sonunda düzenlemenin meclisten çıkabileceğini ifade etti.

 

KILIÇDAROĞLU VAAT EDİNCE BAYRAM İKRAMİYESİ GELDİ

Emekliye bayram ikramiyesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2015 seçimleri öncesindeki vaadi sonrası getirildi. O yıldan bu yana 1.000 TL olarak ödenen ikramiyelere geçen yıl 100 lira zam yapılmıştı. Bu sene ise zam yapılmayacağı açıklandı.

 

“VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan 2022 tarihinde partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantının ardından yaptı konuşmada, “Salgın dönemindeki ara hedefimize, yani istihdamı koruma ve geliştirme gayemize ulaştığımıza göre şimdi yeni bir safhaya geçiyoruz. Bu safhadaki ara hedefimiz insanlarımızın fahiş fiyat artışları ve yüksek enflasyon sebebiyle gerileyen alım güçlerini eskisinin de üzerine çıkartmaktır. Aslında asgari ücrette işçi ve memur maaşlarında yılbaşında yaptığımız artışlarla bu telafiyi bir nebze gerçekleştirmiştik.

Aynı şekilde enerji ve kimi gıda ürünleri başta olmak üzere pek çok kalemde küresel fiyat artışlarını vatandaşlarımıza mümkün olduğu kadar geç ve kademeli yansıtmaya çalıştık. Rusya-Ukrayna krizinin küresel emtia fiyatlarına yansıması yeni olumsuzlukları beraberinde getirdi. Allah’ın izniyle hem vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek hem de bizi ekonomideki hedeflerimizden uzaklaştırmayacak bir yöntemle bu işin içinden çıkacağız.” demişti.

 

KILIÇDAROĞLU, “BEŞLİ ÇETEYE VERDİĞİNİN BİNDE BİRİNİ EMEKLİYE VERMEDİN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklinin bayram ikramiyesine zam yapılmamasını eleştirdi. Partisinin Grup Toplantısında konuşan, Kılıçdaroğlu, CHP’nin verdiği emekliye net asgari ücret oranında ikramiye verilmesi teklifinin TBMM’de bekletildiğini açıkladı.

Açlık sınırının 4 bin 928 lira asgari ücretin 4 bin 253 lira olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Olacak bir şey değil ama saray ayrı havalarda. Saray ve şürekası ceplerini doldurmakla meşgul. Ne emekliyi ne asgari ücretliyi düşünür. Yandaşlarını atadılar Türk Hava Yolları’na. Onlara huzur hakkı yüzde 190 zam yapılarak veriliyor. Emekli kardeşim sana sesleniyorum sen 4 bin 253 liraya talim ederken, emekli bin liralık ikramiye talim ederken kendi yandaşlarının aylıklarına yüzde 190 zam yaptılar. Meclis’e önerge verdik. Emekliye yılda iki sefer 4 bin 250 TL verilsin diye. Bu büyük bir para değil. Beşli Çeteye verdiğinin binde birini emekliye vereceksin o kadar” dedi.

 

ayrı yerden maaş alan AKP’lilerin huzur hakkına da zam yaptıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “8 bin 678 lira huzur hakkı alıyorlardı bunu 25 bin liraya çıkardılar. Şimdi ben senin vicdanına, ahlakına, adaletine sesleniyorum emekli kardeşim. Sen ay başını zor getirirken, kahveye bile gitmezken, yüzde 190 zam yapmak huzur hakkını 8 bin 678 liradan 25 bin liraya çıkarmak doğru mudur yanlış mıdır?” dedi.