Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Umur güven tazeledi

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda Ömer Celal Umur, tek aday olarak girdiği seçimde ikinci kez güven tazeledi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği 2021 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Tek adayın olduğu seçimde mevcut başkan Ömer Celal Umur 21 oyun tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

Divan Başkanı Celal Hasan Umur olurken, Katip üyelikleri İhsan Çakın ve Hüseyin Altın yaptı.

Genel kurul sonrasında tütün sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ömer Celal Umur, “Sigara pazarı Türk tütünü satılan ülkelerde büyümüyor o nedenle ihracatta çok büyük artışlar beklemiyoruz. Yeni çıkarılan Türk Tütünü Kullanım Oranları Zorunluluğu ile Türkiye’de üretilen tütünlerin kullanımı yüzde 30’a çıkacağı için özellikle virginya ve burley tütünü üretiminde artış bekliyoruz. Bu ürünler Türkiye’de üretilmeye başlandı. Virginya tütünü yıllık 10 milyon kilo üretim seviyesine ulaştı. Burley tütünü de 300 ton deneme üretimi yapıldı. Dünyada sigaralarda Türk tütününün oranı yüzde 10-15. Virginya ve burley üretimini artırarak yüzde 100’üne hitap eder konuma geliyoruz.” dedi.

Virginya tipi tütünün Ege Bölgesi’nde ilk kez geçen sene üretildiğini, Batman ve Adıyaman’da üretimde başarı yakalandığını belirten Umur, “Virginya tütünü büyük yapraklı olduğu için makineli tarımda yapılabilir. 2021 yılında iklim koşullarının olumsuzluğundan dolayı Ege Bölgesi’nde tütün rekoltesi 33 milyon kiloda kaldı. 2022 yılında Ege Bölgesi’nde 40 milyon kilo üretim bekliyoruz. Diğer bölgelerdeki üretimlerle 70 milyon kilo üretim rakamına ulaşabileceğiz. 2022 yılı için Ege Bölgesi’nde 52 milyon kiloluk kontrat yaptık.” İfadelerini kullandı. 

2021 yılında üreticileri enflasyon karşısında mağdur etmemek için Ege Bölgesi’nde kilogram başına 4 TL, diğer bölgelerde 2 TL fark verdiklerini anlatan Umur, “2022 yılında da fiyatların üreticiyi memnun edecek seviyelerde oluşacağına inanıyorum. Tütün sektöründe kaçakçılıkla mücadele konusunda Devletimiz büyük çaba gösteriyor. Vergi oranları arttığı zaman kaçakçılık oranları artıyor. Denetimlerle kaçakçılığın önleneceğine inanıyoruz. İhracatta 2021 yılı rakamlarını yakalamayı hedefliyoruz.” diye konuştu. 

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda, 2022 yılı bütçesi ve iş programı da görüşülerek kabul edildi.

 

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu şöyle:

Öz-Ege- Mutlu Piroğlu

Sunel-Mahru Gürel Ağdanlı

Philip Morris- Süleyman Hançerli

JTI-Gürkan Öztürk

 

Brıtısh American Tobacco – Adil Murat Güven

Socotab-Süleyman Yiğit Tunçel

Alliance One-Selim Jimi

Prestij- İsmet Çakın

Oriental Link – Mahmut Özgener

Adalya Tobacco – Turan Yalçın

 

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu ise şu şekilde:

Ege Tütün -Rikardo Aliberti

Anadolu Frana -Ali Borovalı

Şark Tütün -İhsan Çakın