Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kulüplerde teslim bayrağı

Uzun süredir, “Çıkıyor, çıkacak” diye tartışılan Spor Yasası nihayet TBMM’de kabul edildi. Bundan böyle hayata geçti. “Hayırlı olsun” demek isterdik de spor kulüplerinin şimdiye kadar mali tabloda borçsuz yaşamayı düşünmeyen, hesapsız transferler yapan, harcadığı paralar için temlik koyan hovarda yöneticileri yandı. Çünkü yasa diyor ki; “Bundan böyle yöneticiler harcadıkları paraları ceplerinden ödeyerek gelir gider hesaplarında denklik sağlamak zorundalar. Bu nedenle, Kulüplerde olağanüstü kongreler peş peşe gelecek, borçların nasıl ödeneceği bilinemediği için üyelerden “imdat” istenecek. Bu konuda en avantajlı kulüplerin başında Göztepe geliyor.

Bazı taraftarların bu sezon kötü sonuçlar nedeniyle ağır şekilde eleştirdiği Başkan Mehmet Sepil’in Göztepe’sinin tek kuruş borcu yok. Büyük borcu olduğu belirtilen Altay’ın işi ise çok zor. Ne yapıp yapıp onlar da şirketleşecekler, başka çareleri yok. Süper Lig’deki pek çok takım teslim bayrağı çekecek, belki de ligden çekilecek. Çünkü yıllardır kulüpler yaşantılarını televizyon gelirleriyle sürdürüyor, bütçesini ona göre yapıyordu.

Ancak bu para, federasyonun basiretsizliği nedeniyle 600 milyon TL’den 150 milyon TL’ye indi hala bir garanti de yok. Federasyon Başkanı Nihat Özdemir de çareyi istifada buldu. Peki kulüpler, seyirci sayısının da azaldığı ortamda nasıl yönetici bulacak? “Yokum” diyerek ligden çekilen takımlar olabilir. Bu nedenle düşme potasında bulunan Göztepe ve Altay puan cetvelinde en iyi sırayı almaya çalışmalı. Kalan maçları ciddi ve puan almak için oynamalı. Düşseler bile çekilenlerin yerine davet alabilirler.